MSB'dan 'yaş haddi' ve 'görev süresi' açıklaması

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Genel Sekreterliği, TBMM’de kabul edilen kanun değişikliğinde, genelkurmay başkanının yaş haddinin ve görev süresinin değiştirilmesine yönelik bir düzenleme yer almadığı, kuvvet komutanlıklarına atanan orgeneral-oramiraller.

MSB'dan 'yaş haddi' ve 'görev süresi' açıklaması
20 Şubat 2014 Perşembe 15:48

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Genel Sekreterliği, TBMM’de kabul edilen kanun değişikliğinde, genelkurmay başkanının yaş haddinin ve görev süresinin değiştirilmesine yönelik bir düzenleme yer almadığı, kuvvet komutanlıklarına atanan orgeneral-oramiraller için ise kanunda öngörülen 65 yaş sınırının da değiştirilmediği, sadece bu görevlerini, ihtiyaç halinde en fazla 3 (2+1) yıl yerine yaş hadlerini dolduruncaya kadar ifa etmeleri imkânı getirildiğini bildirdi.

MSB Genel Sekreterliği, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının görev süresi ile ilgili medyada yer alan haber ve yorumlarda yanlış değerlendirmeler yapıldığı gerekçesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere; yürürlükteki 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 40’ıncı ve 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun 49’uncu maddelerine göre; Orgeneral/Oramirallerin yaş hadleri 65, Genelkurmay Başkanının yaş haddi ise 67’dir. Kuvvet Komutanlığına atanan Orgeneral/Oramirallerin görev süreleri 2 yıl, Genelkurmay Başkanının görev süresi ise 4 yıldır. 926 sayılı Kanunun 49’uncu maddesine göre, Kuvvet Komutanlarının, ihtiyaç duyulması halinde, görev süreleri 1 yıl daha uzatılabilmekte, ancak bu 1 yıllık görev süresini uzatma yaş haddini (65 yaşını) geçememektedir. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ‘Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 30’uncu maddesi ile, 926 sayılı Kanunun 49’uncu maddesinde ihtiyaç halinde kuvvet Komutanlarının görev süresinin uzatılmasına ilişkin “bir yıl daha” ibaresi “birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar” şeklinde değiştirilmektedir. Bu suretle Kuvvet Komutanlığına atanan Orgeneral/Oramirallerin 2 yıl olan ve en fazla 1 yıl uzatılabilecek görev sürelerinin, ihtiyaç duyulması halinde, 2 yıllık normal görev süresinin bitiminden sonra 65 olan yaş haddini geçmemek üzere birer yıl daha uzatılması imkânı getirilmektedir.”

TBMM’de kabul edilen kanun değişikliğinde, genelkurmay başkanının yaş haddinin ve görev süresinin değiştirilmesine yönelik bir düzenlemenin yer almadığına dikkat çekilen açıklamada, “Kuvvet komutanlıklarına atanan Orgeneral/Oramiraller için ise kanunda öngörülen 65 yaş sınırı da değiştirilmemekte, sadece Kuvvet Komutanlarının bu görevlerini, ihtiyaç halinde, en fazla 3 (2+1) yıl yerine yaş hadlerini dolduruncaya kadar ifa etmeleri imkânı getirilmektedir.” denildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×