MİT konum verdi ancak darbeciler PKK liderlerini vurmadı

MİT, PKK'nın lider kadrosu tarafından yapılan toplantının konumunu Genelkurmay'a attı; ancak bölgedeki 'FETÖ'cü komutanları vurmayı reddetti

MİT konum verdi ancak darbeciler PKK liderlerini vurmadı
17 Ağustos 2016 Çarşamba 10:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısına katılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, darbecilerin PKK'ya yönelik korumacı politikalarını örnekleriyle anlattı. Fidan, bölgede görev yapan generallere PKK'nın lider kadrosunun bir toplantısını konumunu verdiklerini ancak hava operasyonunun çeşitli gerekçelerle yapılmadığını söyledi. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, FETÖ ile mücadelede gelinen nokta ve elde edilen bilgilere ilişkin brinfig alındı. MİT başta olmak üzere ilgini bürokratların verdiği brifinglerde ilginç bilgiler paylaşıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden önce Güneydoğu Bölgesinde görev yapan komutanların, verilen emirler ve paylaşılan istihbaratların gereğini yapmadığına ilişkin örnekler anlatıldı. Bu durum, FETÖ-PKK işbirliğinin önemli kanıtlarından biri olarak yorumlandı.

Buna göre, geçen bir yıl içerisinde, PKK’nın lider kadrosunun Kuzey Irak’ta toplantı yapacağı bildirilerek, toplantının yeri, saati ve katılanların isimleri bölge komutanlarıyla paylaşıldı. Buraya operasyon düzenlenmesi konusundaki istihbarat, ilgili komutanlara iletildi. Bölge komutanlarının hiçbir gerekçe göstermeden operasyon yapmadığı öğrenildi. Operasyon yapmayan komutanların tamamının, bugünFETÖ üyeliğinden tutuklu olduğu saptaması da yapıldı. İstihbaratın komutanlara ulaştırıldığına ilişkin resmi belgeler de Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşıldı.

Toplantıda, darbe girişimi sırasında özel kuvvetleri basmaya gelen Tuğgeneral Semih Terzi’nin Silopi’de görev yaptığı, ancak darbe günü bir çok üst düzey askerle birlikte, darbede görev almak için Ankara’ya geldiği de anlatıldı. Terzi ve diğer FETÖ’cü komutanların bulunduğu bölgelerde, PKK’ya yönelik bir çok operasyonun, talimatlara rağmen yapılmadığı, Hatay’ın Suriye sınırındaki birliklerin çekilmesinin de FETÖ’cü komutanların talimatıyla olduğu bilgisi paylaşıldı. Genelkurmay ve MİT’in sunumunda, bu ve buna benzer çok sayıda örneğin, terörle mücadelede FETÖ ile PKK’nın işbirliğini ortaya koyduğu analizi yapıldı. 


Etiketler; #pkk #mit #FETÖ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×