Mikroplar plastik üretecek

Avrupalı bilimadamları, plastik işlevi gören polimerlerin organik atıklardan üretilmesi için çalışma başlattı. Synpol adını verilen projede plastik fabrikanın çalışanları ise bakteriler olacak.Madrid Polimer Biyoteknoloji Araştırma Merkezi...

Mikroplar plastik üretecek
10 Temmuz 2014 Perşembe 16:48

Avrupalı bilimadamları, plastik işlevi gören polimerlerin organik atıklardan üretilmesi için çalışma başlattı. Synpol adını verilen projede plastik fabrikanın çalışanları ise bakteriler olacak.

Madrid Polimer Biyoteknoloji Araştırma Merkezi yetkilisi María Jiménez, bakterilerin ürettiği granül halindeki biyoplastiği farklı kimyasal yöntemlerle açığa çıkardıklarını dile getirdi.

İsviçre ve İspanya’da bu teknolojinin nasıl kullanılacağına dair deneme merkezleri oluşturuldu. Hollanda’da ise benzer bir proje yosunlar üzerinde deneniyor. Dr. Lolke Sijtsma, yosunların güneş ışığı ve karbondioksit kullanarak biyoplastik üretimi için büyüm miktarda şeker üretebileceğini ifade etti. Pet şişelerin bu malzemeyle üretebileceği belirtildi.

Petrol tüketmeden ve daha az karbondioksit salınımına imkan veren projelerin hayata geçirilebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği ifade ediliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×