Michael Jordan'dan bölücü söylemlere karşı açıklama

Eski ABD'li basketbolcu Jordan: "Son zamanlarda kötüye giden bölücü söylem ve ırksal gerginliklerle ilgili üzgünüm ve sinirliyim"

Michael Jordan'dan bölücü söylemlere karşı açıklama
26 Temmuz 2016 Salı 09:51

Dünyaca ünlü ABD'li eski basketbolcu Michael Jordan, ABD genelinde yaşanan şiddet olaylarına karşı bir açıklamada bulundu.

Jordan, "theundefeated.com" internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, ülke genelinde siyahi insanlara ve polis memurlarına karşı şiddeti eleştirerek, "İnsanların ırkı ve geçmişleri ne olursa olsun, ebeveynlerim bana insanlara karşı sevgi ve saygı göstermemi öğretti. Bu nedenle, son zamanlarda kötüye giden bölücü söylem ve ırksal gerginliklerle ilgili üzgünüm ve sinirliyim." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, babasını 1993 yılında "anlamsız bir şiddet olayı" nedeniyle kaybettiğini hatırlatan Jordan, son zamanlarda ölen siyahi insanlar ve öldürülen polis memurları nedeniyle "derinden rahatsız" olduğunu ifade ederek, sevdiklerini kaybeden ailelerle birlikte yas tuttuğunu belirtti.
Jordan, farklı ırktan insanların adil ve eşit muamele görmesi gerektiğini vurgulayarak, polis memurlarının da saygı görmesinin ve desteklenmesinin önemine dikkati çekti.

Farklı ırkların haklarını savunan ve polislerden oluşan iki ayrı derneğe birer milyon dolar bağış yaptığını da duyuran Jordan, şunları kaydetti:

"Yüzleştiğimiz sorunlar bir gecede ortaya çıkmadı ve yarın da çözülemez ancak birlikte çalışırsak, anlayış ve olumlu değişimi teşvik edebilir, kendimiz, çocuklarımız, ailelerimiz ve toplum için daha barışçıl bir dünya oluşturabiliriz."

ABD'de, 5 Temmuz'da Louisiana eyaletinde Alton Sterling, 6 Temmuz'da da Minnesota eyaletinde Philando Castile adlı iki siyahi, beyaz polisler tarafından öldürülmüştü.

İki olayın görüntülerinin medyada yer almasıyla ülke genelinde patlak veren polis karşıtı protestolardan birinde, 7 Temmuz'da Dallas'ta Micah Xavier Johnson adlı eski bir ordu mensubu siyahi ABD'li, keskin nişancı tüfeğiyle 5 polisi öldürmüş, 7 polisi de yaralamıştı. Bu olaydan 10 gün sonra da Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentinde 3 polis memuru hayatını kaybetmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×