Mezopotamya Tıp Kongresi Mardin'de yapılacak

2009 yılından itibaren Mezopotamya Tıp Günleri adı altında her yıl düzenlenen Mezopotamya Tıp Kongresi'nin altıncısı Mardin Artuklu Üniversitesi’nin desteğiyle Mardin’de düzenlenecek.Mezopotamya coğrafyasında büyük bir sorun olma özelliğini...

Mezopotamya Tıp Kongresi Mardin'de yapılacak
13 Mayıs 2014 Salı 13:13

2009 yılından itibaren Mezopotamya Tıp Günleri adı altında her yıl düzenlenen Mezopotamya Tıp Kongresi'nin altıncısı Mardin Artuklu Üniversitesi’nin desteğiyle Mardin’de düzenlenecek.

Mezopotamya coğrafyasında büyük bir sorun olma özelliğini sürdüren Enfeksiyon Hastalıkları temasının işleneceği 6. Mezopotamya Tıp Kongresi'ne yurt içinden ve yurtdışından tıp alanında uzman birçok yerli yabancı araştırmacı ve doktorun katılacağı bildirildi. Daha önceki yıllarda Diyarbakır, Dohuk ve Süleymaniye’de gerçekleştirilen tıp kongresine her yıl yaklaşık 650 tıp doktoru ve bilim adamı katıldığının bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, düzenlenecek bilimsel programda 60’a yakın sunumun yapılacağını belirterek bu kongrenin diller ve dinler şehri Mardin’de yapılmasından dolayı kongrenin bir oturumunun Süryanice yapılacağını ifade etti.

Kongrenin onursal başkanlığını yapan ve aynı zamanda kök hücre biyolojisi ve tedavileri ile ilgili tıp alanında çok önemli çalışmaları bulunan Rektör Prof. Dr. Omay, kongrenin amaçları arasında Mezopotamya coğrafyasında yaşayan halklarla, akademik ve mesleki alanda bilgi alışverişinde bulunmak için bir temel oluşturmanın yer aldığını vurgulayarak, katılımcılar arasında akademik ve mesleki dayanışmayı pekiştirmek, birikim ve deneyimleri paylaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Kurdistan Medical Association, Almanya Hannover Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi ve Organ Nakli Anabilim Dalı, Amerika John C. McDonald Regional Transplant Center, Willis-Knighton Health System Louisiana USA, Word Surgical Foundation Louisina USA ve Türk Tabibler Birliği’nin desteği ile Mardin Artuklu Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek 6.Mezopotamya Tıp Kongresi'nde sunumlar Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yapılacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×