Mezhepçiliğe karşı ortak mücadele çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da BM Medeniyetler İttifakı Forumu'nda yaptığı konuşmada mezhepçiliğe karşı ortak mücadele çağrısında bulundu

Mezhepçiliğe karşı ortak mücadele çağrısı
26 Nisan 2016 Salı 10:33

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ortak mücadele veremezsek barışı temin edemeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Medeniyetler İttifakının kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşmaktan halen çok uzağız. Eğer mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu'nda yaptığı konuşmada, Medeniyetler İttifakının sağladığı başarıya rağmen, kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Bizi Medeniyetler İttifakı'nı kurmaya iten kemikleşmiş önyargıları, insanları, inançları, kökleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı maalesef halen aşamadık. Radikal akımlarla ve bu akımların beslediği terörle mücadelede bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeteri kadar sergileyemedik." dedi.

"EŞİTSİZLİKLERE ÇARE BULAMADIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de, Irak'ta, Nijerya'da, Fransa'da, Pakistan'da, Türkiye'de, Belçika'da, İspanya'da, bütün bu ülkelerdeki patlayan bombalar ardı ardına gerçekleşirken yaşadığımız acıyı ortak bir duruşa, söyleme ve eyleme dönüştürmedik. Şiddet ortamını doğuran siyasi çatışmalara, haksızlıklara ve eşitsizliklere çare bulamadık." değerlendirmesinde bulundu.
İslam dininde terörün asla yeri olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, din, hiçbir kültür, hiçbir vicdan tasvip etmez. Özellikle de İslam kelime itibarıyla, manası barış olan bir dindir. Manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAİŞ, bunların İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur."

"Eğer bu mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz. Irkçılığa karşı bu ortak mücadeleyi veremezsek terörle mücadele edemeyiz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz 'şu ırktan, bu ırktan' diye insanlara bakamayız. 'Şu siyahtır, şu beyaz ırktandır' diye insanları birbirinden ayıramayız. Biz karşımızdaki tüm ırkların mensuplarına insan olarak bakmak ve insan olarak hepsini sevmek zorundayız. İşte dünyada barışın temelini bu oluşturmaktadır."

"AYLAN BEBEK KIYIYA VURUNCAYA KADAR NEREDEYDİNİZ?"

Mülteci sorununa dikkati çeken Erdoğan, "Aylan bebek kumsala vurduğunda insanlık 'ne yapıyoruz' demeye başladı. Peki Aylan bebek o kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz? Altı yıldır Suriye'de bu insanlar ölüyor. Sadece Ege'de, Akdeniz'de denizden topladığımız insan sayısı bizim şu anda 100 bine ulaştı. Onları ölümden kurtarabildik. Şu anda Suriye ve Irak'tan olmak üzere 3 milyon mülteci ülkemizde. Sağ olsun bize dostlar geliyorlar, teşekkür ediyorlar. Bizde bir söz var: 'Bal bal demekle ağız tatlanmaz', balı yersen ağız tatlanır. Bizim şu ana kadar sadece faturalı yaptığımız harcama 10 milyar doları aştı." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
TUNCAY - 2 yıl önce
BİZ NASIL BU HALE GELDİK. eSKİDEN EZİLİYORDUK AMA HAKLIYDIK. HAKKIN YANINDAYDIK. ŞİMDİ GÜÇ ELİMİZE GEÇTİ, AMA BAŞKALRINI EZMEK İÇİN KULLANIYORUZ. hALBUKİ ONLARI EN İYİ BİZİM ANLAMAMIZ GEREKİR, iÇİM YANARAK İTİRAF EDEYİM ONLARDAN BİLE VİCDANSIZ OLDUK. rABBİM HEPİMİZİ ISLAH EYLESİN. pARANIN VE GÜCÜN SARHOŞLUĞUNDAN ÇIKARSIN.