Merdan Yanardağ: Bunlardan hesap soracağız

Ergenekon davasında İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 6 ay hapse mahkûm edilen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, cezaevinden tahliye edildi.

Merdan Yanardağ: Bunlardan hesap soracağız
11 Mart 2014 Salı 00:08

Ergenekon davasında İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 6 ay hapse mahkûm edilen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, cezaevinden tahliye edildi. Yanardağ cezaevi çıkışında çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Elbette kin ve intikam bizden uzak. Bir şeyin altını özellikle çizmek istiyorum, bunlardan hesap soracağız." dedi.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde akşam saatlerinde Yanardağ'ın tahliye kararı çıkmasının ardından Muğla E Tipi Kapalı Cezaevine gelen avukatları çıkış işlemlerini başlattı. Tahliye kararının ardından Yanardağ'ın birçok seveni cezaevine akın etti.

Yanardağ cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, Türkiye'yi yıllardır teslim alan çetenin tertibinin bozulduğunu belirterek, "Özgürlüğe kavuştuğum için çok mutluyum kuşkusuz, ama Türkiye'nin özgürlüğüne kavuştuğunu düşünmüyorum. Çünkü bu kumpası kuranlar kendi deyimleriyle, bu komployu kuranlar sadece şu anda suçlanan cemaat ya da paralel devlet dedikleri güç değildir. Suç ortakları bugün hâlâ hükümeti işgal etmektedirler. Tahliye olan arkadaşlarımız 'hiçbir kin duymadık ve intikam beslemeyeceğiz' dediler. Elbette kin ve intikam bizden uzak. Bir şeyin altını özellikle çizerek, belirtmek istiyorum: Bunlardan hesap soracağız, hesap sormak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yanardağ, "Bugün hesap sorulmazsa bunu bir daha tekrarlayacaklar demektir. Bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesinin nasıl direndiğini gördünüz. Görevde olduklarını iddia ederek, tahliyelerin reddi yönünde bir karar verdiler. O kadar pis bir oyun ki bu; hafta sonu koğuşlara haber gönderip tahliye başvuruları yapmaları için dilekçe istiyorlar. Bugünde tipik bir yetki gaspıyla bugün bu tahliye taleplerini ret ettiklerini belirtiyorlar. Ben bu nedenle iktidarda pareleliyle, iktidarıyla Türkiye'yi teslim almaya çalışan, bu ülkenin 200 yıllık aydınlanma birikimine, geleneğine karşı Türkiye'de gerici, faşizan bir rejim kurmaya çalışan bu güçlerden, bu tertibi oluşturan güçlerden, insanların özgürlüklerini gasp eden bu güçlerden hesap sorulması gerektiğini düşünüyorum. Bunun rövanşiz yani intikamcı bir yaklaşımla ilgisi yok." şeklinde konuştu.

Yanardağ, bugün yaşananların siyasal ve özgürlük kavgası olduğuna dikkat çekerek, "Mücadele sonucunda, bu kapılar açıldı. Çete mensuplarının kendi aralarında içine girdikleri çatışma sonucu birbirlerini ihbar etme durumuyla karşı karşıyayız. Tren soyguncularının ganimeti paylaşamayıp birbirine düşmesi ve birbirlerini ihbar etmesinden farklı bir tablo değil Türkiye. Laiklik, aydınlanma, modernite, modernleşme öyle birilerinin bir takım liberal aydınların ileri sürdüğü gibi sahte, suni tartışmalar ve ayrışmalar değil. Laikliğin tavsiye edilmesi halinde hukukun ne hale geldiğini gördünüz. Ortalık kasetlerden, kayıtlardan geçilmiyor. İnsanlar birbirlerini ihbar ediyorlar. Her yerden bir dinlenme kaseti, her yerden bir pislik dökülüyor. Önümüzde bir görev var. Bu ülkeyi yeniden kurmak görevidir bu. Hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik, özgürlükçü, eşitçi, toplumcu ve bağımsız bir Türkiye'yi yaratmak önümüzde bir görev olarak duruyor. Kimse bir daha tertiple, kimse bir daha suni suçlamalarla, sahte kanıtlarla, adı belli olmayan gizli tanıklarla bir daha özgürlüklerinden yoksun bırakılmamalı. Biz çıktı ama Türkiye hâlâ özgür değil. Kuşkusuz şöyle çok rahat bir şekilde yolda yürümeyi özledim, insanlara selam vermeyi özledim." diye konuştu. CİHAN

Merdan Yanardağ: Bunlardan hesap soracağız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×