Memurlardan ‘Torba yasayla Marko Paşa dönemi başlıyor’ eylemi

Hükümetin 'torba kanunla' memurun iş güvencesini ortadan kaldırma çabasına yönelik sendikaların tepkisi sürüyor. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı önünde eylem yapan KESK üyesi memurlar, ‘AKP al yasanı başına çal’ sloganlarıyla düzenlemeye...

Memurlardan ‘Torba yasayla Marko Paşa dönemi başlıyor’ eylemi
30 Haziran 2014 Pazartesi 15:53

Hükümetin 'torba kanunla' memurun iş güvencesini ortadan kaldırma çabasına yönelik sendikaların tepkisi sürüyor. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı önünde eylem yapan KESK üyesi memurlar, ‘AKP al yasanı başına çal’ sloganlarıyla düzenlemeye tepki gösterdi.

Maliye binası önünde toplanan memurlar adına KESK Bursa Şubeler Platformu adına Süleyman Ayyılmaz açıklama yaptı. Ayyılmaz, AK Parti iktidarının 30 Mayıs 2014’te TBMM’ye sunduğu ve halen Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan kamuoyunda ‘Taşeron Yasa Tasarısı’ olarak bilinen tasarı ile çalışma hayatında adeta sıkıyönetim ilan edildiğini öne sürdü. Ayyılmaz şunları kaydetti: "12 yıllık iktidarı boyunca emekçilerin sahip olduğu en temel hakları tırpanlayarak güvencesiz çalışmanın alanını genişleten iktidar daha önce defalarca yaşandığı üzere; milyonlarca çalışanı ilgilendiren konunun doğrudan muhatabı olan sendikaları sürecin dışında bırakmış, hiçbir şekilde görüşlerine başvurmamıştır. Bu kez Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başa dönüldüğü yetmezmiş gibi hukuk ilkelerini ve iş güvencemizi de fiilen ortadan kaldıracak bazı madde eklemeleri yapılmıştır. Hukuk devleti askıya alınmaktadır. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda eklenen maddelerle yargı kararlarının uygulanmaması ve uygulamayanların ceza kovuşturmasının engellenmesi hükmüyle hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınmıştır. Tasarının bu şekilde yasalaşması halinde yasama yargının üzerine çıkarılmış, keyfi uygulamalar yasal kılıfa büründürülmüş olacaktır."

'MARKO PAŞA DÖNEMİ BAŞLIYOR'

Süleyman Ayyılmaz, torba yasayla eklenen maddeyle kararların herkesi bağlaması ilkesinin siyasi iktidarın yapmış olduğu atamalar, görev değişiklikleri, nakiller, göreve son verilmelerde uygulanmayacak ilkelere dönüştürüldüğünü söyledi. Ayyılmaz şöyle devam etti: "Yargı kararlarını uygulamayan kamu görevlileri yasal korumaya alınmaktadır. Keyfi uygulamalar ödüllendirilmekte, hak arama yolları kapatılmaktadır. Adeta ‘derdini Marko Paşa’ya anlat’ dönemi başlatılmaktadır. Torba yasayla birlikte işten atılan veya usulsüz atılan bir kamu emekçisi birkaç yıl mağdur olması yetmiyormuş gibi davayı kazanmasına rağmen iki yıl daha işsiz kalabilecektir. Keyfi atamalarda yürütmeyi durdurma kararının verilebilmesi için telafisi güç veya imkansız zarar ve açıkça hukuka aykırılık unsurlarının birlikte gerçekleşmesi zorunludur. Torba yasa atama kararının telafisi güç ya da imkansız zararlara yol açamayacağı hükmünü getirerek gerçekte atanma kararlarında idarenin yürütmeyi durdurma kararı vermesini imkansız hale getirmektedir."

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan memurlar olaysız şekilde mesailerinin başına döndü. CİHAN

Memurlardan ‘Torba yasayla Marko Paşa dönemi başlıyor’ eylemi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×