Mavi Marmara Gemisi Samsun'da!

Samsunda gelen Mavi Marmara Gemisi ziyarete açıldı.

Mavi Marmara Gemisi Samsun'da!
07 Mart 2015 Cumartesi 18:47

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, gemiyi ziyarete gelen Samsunlulara yaptığı konuşmada, çözüm sürecine destek verilmesini istedi.

Gazze'ye katkı götürmek için 5 sene öncelikle yola çıkan ve İsrail askerlerinin müdahalesi sonrası 10 insanın şehit edildiği Mavi Marmara gemisi Canik İlçe Belediyesi'nin girişimleriyle bugün Samsun'a geldi. Binlerce insanın katıldığı heyecanlı karşılama töreninin arkasından gemi Samsun Limanına demir attı. 10 gün süreyle Samsun'da kalacak bulunan Mavi Marmara Gemisi'nde paneller düzenleneceği ve halka açık olabileceği söylendi.

Karşılama töreninde konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, "Biz Mescidi Aksa'ya doğru gidiyoruz. Siyonizmin Türkiye'de elini kolunu kanadını kırdığımız benzeri yeryüzünde de kolunu kanadını kıracağız. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla, Avrupa'daki vicdan sahipleriyle Kudüs'ün özgürleşmesini sağlayacağız. Bu sebeple ne olursa olsun çözüm sürecine destek verin. Çünkü Türk, Kürt, Arap ve Çerkez ilişkisi Kudüs'ü fethedecek. Kendi problemlerimizi çözdüğümüzde yolumuz Kudüs'e doğru gidecek. O sebeple çözüm sürecine baltalamak istiyorlar. Çözüm süreci yalnızca Türklerin ve Kürtlerin kardeşliği ve özgürleşmesi değildir. Çözüm süreci insanlığın kurtuluşudur. Çünkü Mescidi Aksa kimdeyse insanlığı da o yönetir. Bu süreç başarıya ulaşırsa Mescidi Aksa'ya yürüyüşümüz daha güzelleşecek. Kudüs'te daha hür olacağız. Mescidi Aksa bizim olacak ve o sürede insanlık kurtulacak. İnsanlığın kurtuluşu için Mavi Marmaranın amacı devam etmeli. İsrail yaşlıları öldürürüz, gençler de bu davayı unutur düşüncesinde. Gençlerin bu davayı unutmayacağını İsrail'e gösterin. Mescidi Aksa'da özgürce namaz kılana kadar devam edeceğiz. İsrail, İHH bizim için iri bir tehdittir diyor. Allah'a şükürler olsun kabul ediyoruz. İHH, İsrail için iri bir tehdittir, olmaya da devam edecektir" dedi.

Mavi Marmara Gemisi'nin adaletin, özgürlüğün, direnişin ve başkaldırının gemisi olduğunu belirten Yıldırım, "Siyonist İsrail, bizim bu davadan vazgeçmemiz için bize çok sayıda tekliflerde bulundu. En son 11 milyar dolara varacak teklifte bulundu. Biz kabul edersek muhtelif yollardan bu katkısı şehit ailelerine aktaracaklardı. Şehit aileleri 'abluka kalkmadan ambargo kalkmadan hiç bir anlaşmayı kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz' dediler. Siyonistler, emperyalistler, acımasız yöneticiler, dini, ırkı ne olursa olsun tüm müslümanların, mazlumların yanındayız. Bu gemi yalnızca Gazze'ye gitmedi. Suriye'ye Irak'a, Mısır'a, Afganistan'a, Doğu Türkistan'a gitti. Gerekirse tüm yeryüzü coğrafyasına gidecek. Bu geminin bir amacı var. Bu özgürlük ve adalet misyonudur. Bir elimize güneşi, bir elimize ayı verseniz biz davamızdan asla vazgeçmeyiz, diyenlerin gemisidir bu gemi" diye konuştu.

Konuşmaların arkasından Mavi Marmara Gemisi'nde Mazlum Coğrafyalar Müzesi açıldı. Ardından katılımcılar hem müzeyi hem de gemiyi gezdi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×