Marmaris'teki firari darbecilerden 7'si yakalandı

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırıya katıldıktan sonra kaçan darbecilerden yedisi daha yakalandı

Marmaris'teki firari darbecilerden 7'si yakalandı
25 Temmuz 2016 Pazartesi 15:53

Marmaris'teki darbecilere operasyon
İlgili Galeriye Git

Darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldırı düzenleyen askerlerden 7'si yakalandı. Yakalanan son 3 komando bir menfeze saklanmış halde bulundu. Yakalanan firari askerler arasında Çiğli Ana Jet Üssünün imamı "Paşa" lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu da var.  Aranan diğer askerleri bulmak için çalışmalar sürüyor. 

İlk olarak yakalananlar Binbaşı Taner Berber ile Astsubaylar İlyas Yaşar ve Gökhan Güçlü oldu. Bu komandolar, yol kontrolü sırasında Çetibeli mevkiinde gözaltına alındı. 

Geri kalan askerleri yakalama için Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığından özel yetiştirilmiş, tamamı rütbelilerden oluşan askerler, ormanlık alanlarda, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı denizde ve koylarda, Marmaris Emniyet Müdürlüğü de şehir merkezinde aralıksız arama yapıyor.Marmaris Emniyet Müdürlüğü tüm birimleri ile şehir giriş ve çıkışlarında bütün araçları tek tek arayarak, kimlik kontrolü yaparken, ara sokaklar, meydanlar ve sahillerde de arama ve bilgi alma faaliyetlerine devam ediyor.

Sokak ve meydanlardaki vatandaşlara, aranan kişilerin fotoğraflarını gösteren polisler, darbeci askerleri soruyor. Sahillerde güneşlenen vatandaşlara da aranan darbeci teröristlerin fotoğraflarını göstererek, bilgi almaya çalışan emniyet güçleri, şüpheli gördükleri kişilerin GBT sorgulamasını gerçekleştiriyor. 

3 askerin yakalanmasının ardından Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir menfezde 3 asker daha yakalandı. Bu askerler İzmir'in Çiğli ilçesindeki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görev yapan "bölge imamı" olduğu öne sürülen Hava Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu, Hava Astsubay Üstçavuş Ömer Faruk Göçmen, Hava Astsubay Kıdemli Çavuş Abdülhamit Gülerden, Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat olduğu belirtildi.

BEŞİ DAHA YAKALANMIŞTI

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırıda bulunduktan sonra ormanlık alana kaçan askerlerden ilk önce Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ekrem Benli yakalanmıştı. Ardından da sivil kıyafetle otobüse binip İzmir'e gelen, MAK timinden hava astsubaylar Selman Çankaya ve Serkan Elçi yakalanarak gözaltına alındı. Bu 4 astsubayın ardından, sualtı taarruz (SAT) komandosu Deniz Üsteğmen Ali Sarıbey geçen 21 Temmuz'da sivil kıyafetle karayolunda otostop yaparken yakalanıp, gözaltına alındı. 

2 polisi şehit ederek kaçan askerlerden 3'ünün yakalandığı bölgenin yakınında 4 asker daha yakalandı. Bugün aynı bölgede yakalanan darbeci asker sayısı 7'e yükseldi. Bölgede halen firari 10 askeri arama çalışmaları sürüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×