Mardin’de 'Kürt yazar' anısına ağaç dikimi

Kırşehir Öğretmen Okulu’ndan mezun olan öğretmenler, 'Kürt yazar' olarak bilinen Seyit Alp anısına 39 yıl aradan sonra Mardin’de ağaç dikimi yaptı. Etkinlikte konuşan Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan, Mardin’in barışın...

Mardin’de 'Kürt yazar' anısına ağaç dikimi
24 Haziran 2014 Salı 16:08

Kırşehir Öğretmen Okulu’ndan mezun olan öğretmenler, 'Kürt yazar' olarak bilinen Seyit Alp anısına 39 yıl aradan sonra Mardin’de ağaç dikimi yaptı. Etkinlikte konuşan Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan, Mardin’in barışın ve kardeşliğin şehri olması itibariyle böyle bir etkinliğin gerçekleşmesini anlamlı bulduklarını kaydetti.

Kırşehir Öğretmen Okulu’ndan 1974 ile 1975 yılları arasında mezun olan öğretmenler, 39 yıl sonra Mardin’de bir araya geldi. Kırşehir Öğretmen Okulu’nda edebiyat öğretmenliğini yapan ve 'Kürt yazar' olarak bilinen Seyit Alp anısına Mardin Belediyesi Muammer Güler Evlendirme Dairesi Parkı'nda Artuklu Belediyesi’nin katkılarıyla ağaç dikimi gerçekleştirildi. Ağaç dikimi etkinliğine 83 öğretmenin yanı sıra Seyit Alp’in eşi Sevgi Alp ve çocukları Ruken Alp, Artuklu Belediyesi eş başkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak ile belediye çalışanları katıldı. Park alanına gelen eş başkanlar Bozan ve Irmak, öğretmenlerle tek tek ilgilendi.

Ağaç dikim etkinliği öncesinde öğretmenler adına açıklama yapan Halim İpek, Türkiye ve bölgenin birçok yerinden 39 yıl önce Kırşehir Öğretmen Okulu’ndan mezun olan öğretmenlerle Mardin’de bir araya geldiklerini belirterek, edebiyat öğretmenleri ve Kürt yazar Seyit Alp’in anısını yaşatmak için Mardin’de ağaç dikme etkinliği düzenlediklerini söyledi. Mardin’i seçmelerindeki nedeni de anlatan İpek, Mardin’in farklı dinlerin ve kültürlerin birlikte yaşadığı şehir olması itibariyle geldiklerini ifade etti. İpek, Artuklu Belediyesi’ne de teşekkür ederek, kendilerine olanak sağladıklarını ve yardımcı olduklarını kaydetti.

EŞ BAŞKAN BOZAN’DAN PLAKET

Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan ise 39 yıl önce Kırşehir Öğretmen Okulu’ndan mezun olan öğretmenlerin kentlerinde düzenledikleri etkinliği önemsediklerini ifade ederek, Kürt yazar ve öğretmen Seyit Alp için 39 yıl aradan sonra bir arada bulunmalarının önemine dikkat çekti. Bozan, Mardin’in barışın ve kardeşliğin şehri olması itibariyle böyle bir etkinliğin gerçekleşmesini anlamlı bulduklarını kaydetti. Bozan, Seyit Alp’in adının artık Mardin’de de yaşatılacağını sözlerine ekleyerek, Alp’in anısına da sahip çıkacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Seyit Alp’in fotoğrafının bulunduğu plaket eş başkan Bozan tarafından Seyit Alp’in eşi Sevgi Alp’e takdim edildi. Daha sonra Artuklu Belediyesi eş başkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak, öğretmenlerle birlikte ağaç dikimi gerçekleştirdi. Parka yaklaşık olarak 70 adet ağaç dikimi yapıldı. CİHAN

Mardin’de 'Kürt yazar' anısına ağaç dikimi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×