Manyetik rezonans terapi, bel ve boyun fıtıklarının iyileşmesine katkı sağlıyor

Medical Park Samsun Tıp Merkezi’nden fizik tedavi uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe, manyetik rezonans terapi yönteminin bel ve boyun fıtıklarının iyileşmesine önemli katkı sağladığını belirtti.

Manyetik rezonans terapi, bel ve boyun fıtıklarının iyileşmesine katkı sağlıyor
08 Nisan 2014 Salı 16:03

Medical Park Samsun Tıp Merkezi’nden fizik tedavi uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe, manyetik rezonans terapi yönteminin bel ve boyun fıtıklarının iyileşmesine önemli katkı sağladığını belirtti.

Dr. Menekşe, manyetik rezonans terapinin, fiziksel manyetik titreşim prensibine dayanan bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti. Menekşe, bunun, belirli hücrelerde ve dokularda iyileşme sürecini başlatmak amacıyla sürdürüldüğünü ifade etti. Bugüne kadar çalışmalardan elde edilen sonuçların, tekniğin etkili olduğu yönünde güçlü kanıtlar ortaya koyduğuna işaret eden Menekşe; tedavinin, sağlık uzmanları tarafından genellikle tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak hareket sistemindeki acı veren dejenerasyonların ve patolojik modifikasyonların tedavisinde uygulandığını kaydetti. Dr. Elif Berber Menekşe, manyetik rezonans terapinin uluslararası kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanıldığına dikkat çekti.

Bel ve boyun fıtığı, kireçlenme, menüsküs, kıkırdak harabiyet, kaynamayan kırık vakaları ve sporcu yaralanmaları gibi sorunların Almanya’da geliştirilen ve manyetik titreşimlerle çalışan MBST cihazları sayesinde artık kalıcı olarak tedavi edildiğini söyleyen Menekşe, "MR cihazının da geliştirilmiş modeli olan ve radyasyon yaymayan yeni alternatif tedavi yöntemi, röntgen ışınlarından farklı olarak vücuda manyetik titreşimler yolluyor. Fıtıkları ve kireçlenme ağrılarına son vermesinin yanında MBST, hücreleri yenileyerek ve dokuları iyileştirerek doğal iyileşme sürecini de tetikliyor.” dedi.

"BİR YILDIR KULLANILAN SİSTEMDEN BAŞARILI SONUÇ ELDE EDİLDİ"

Hastanelerinde bir yıl önce hizmete giren tedavi yönteminin oldukça başarılı olduğunu, başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Dr. Menekşe, tedavi sisteminde günde 1 saat 7 gün boyunca süren seanslara katılan hastaların, 21 gün ile 3 ay içerisinde ağrılarından tamamen kurtulabildiğine dikkat çekti. Her yaş grubundan hastayı tedavi ettiklerini ifade eden Dr. Elif Berber Menekşe, şöyle konuştu:

"Doğuştan engelli, hareket kısıtlığı yaşayan birçok engelli insanda da hareketsizlikten oluşan kas ve eklem sertliklerinde başarılı sonuç elde etti. Cihazlar, radyasyon vermiyor. Röntgen ışınlarından farklı olarak sadece vücuda manyetik rezonans yolluyor. Oradan bir görüntüleme elde ediliyor. MR’ın ağrıları hafiflettiği gözlemlenince daha da geliştirilerek bu cihazlar yapılmış. Bu cihazla yapılan tedaviler şunu gösteriyor, hem ağrı geçiyor hem de doğal iyileşme sürecini tetikliyor. Diz kireçlenmeleri hastalarıyla ilgili orada elde edilen sonuçlar hastaların yarısından fazlasında yüzde 86’nın üzerinde iyilik hali görülüyor. İyilik halinden kastımız şu; hastanın ağrısı geçiyor, fonksiyonları düzeliyor, işini gücünü daha rahat yapabilir hale geliyor. Tedavi yönteminin yeni olmasına rağmen çok sayıda insan bu tedavi yönteminden istifade ediyor. Yakın gelecekte daha çok yaygınlaşacak.”


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×