Manisa TKDK 29 proje sahibiyle sözleşme imzaladı

Tarım Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü, 11. çağrı döneminde aldığı projelerden 29 tanesinin sahipleriyle sözleşme imzaladı.

Manisa TKDK 29 proje sahibiyle sözleşme imzaladı
18 Şubat 2014 Salı 16:23

Tarım Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü, 11. çağrı döneminde aldığı projelerden 29 tanesinin sahipleriyle sözleşme imzaladı. İl Koordinatörlüğü Fatih Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza törenine Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, TKDK İl Koordinatörü Ahmet Işık ve çiftçiler katıldı. Koordinatörlük, 8 Kasım 2013'te biten 11. çağrı döneminde aldığı "302-1 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Tedbiri" kapsamındaki traktör projelerinin 29 tanesini onayladı. Yatırımcı çiftçilere toplam 1 milyon 723 bin 149 liralık uygun harcama karşılığı olarak traktör, pulluk, römork, pülverizatör vb. tarım alet ve ekipmanları alma imkanı sağlandı.

Manisa'da 9, 10 ve 11. çağrı dönemlerinde toplam 305 proje başvurusu yapıldığını ifade eden İl Koordinatörü Işık, bunlardan 66 tanesinin onaylandığını söyledi. Ankara'da 40 projenin beklediğini kaydederek, "Bu sayı toplamda şu ana kadar 106 yapıyor. 180 civarında proje incelenmeyi bekliyor. İnşallah bu projelerin mutlu gününü görürüz. Projelerden ayda 30 ile 50 arasında imzalanacağını umuyorum. 2013 yılı içerisinde 17 milyon lira toplam yatırımı olan projeler incelendi ve hibe toplamı 9 milyon lira olarak şekillendi, binci taksitleri ödendi. 9. çağrı döneminde 16 proje, 11. çağrıda ise 285 proje onaylandı. Rakamsal değer olarak 9. çağrı döneminden son çağrı dönemine kadar 17 kat artışla bu duruma gelindi.” dedi. 12. çağrı döneminin başladığını aktaran Ahmet Işık, "Manisa'ya katma değer katmak isteyen çiftçilerimize gerekli yardımları yapmak için bekliyoruz. Traktör talebi çok olduğu için 10. ve 11. çağrı dönemlerinde traktör kapasitesi dolduğundan, 302-1 Tedbir kapsamında traktör veremeyeceğiz ama onun dışındaki her türlü ekipmanı vereceğiz." şeklinde konuştu.

Koordinatörlüğe sunduğu "Tıbbi Aromatik Bitki" projesi onaylanan ve imzaladığı sözleşmeyle IPARD desteğiyle traktör ve pulluk alacak olan Abidin Filik ise yaptığı konuşmada, çiftçinin en büyük sıkıntısının makine ve ekipman olduğunu,e TKDK sayesinde bunlara çözüm bulunduğunu söyledi.

Birarada olmanın gurur verdiğini belirten Vali Savaş da üreticinin iyi bir üretim yapmak için alet ve ekipmana ihtiyaç duyduğunu, TKDK'nin sağladığı hibe desteğiyle bu ihtiyaçların karşılandığını söyledi. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde TKDK'nin önemli bir imkan olduğunu vurgulayan Savaş, kuruma verilen projelerin çeşitliliğinin artmasını temenni etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×