Mahmut Tanal: Polislere, mahkeme kararlarını niçin uyguladınız diye soruluyor

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifadeleri alınan polisleri ziyaret etti. Tanal, görüştüğü polislere sorulan sorulardan bazılarının “Siz bu mahkeme kararlarını niçin uyguladınız?” olduğunu...

Mahmut Tanal: Polislere, mahkeme kararlarını niçin uyguladınız diye soruluyor
25 Temmuz 2014 Cuma 19:33

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifadeleri alınan polisleri ziyaret etti. Tanal, görüştüğü polislere sorulan sorulardan bazılarının “Siz bu mahkeme kararlarını niçin uyguladınız?” olduğunu söyledi.

Sahurda gözaltına alınan terör ve yolsuzluklarını soruşturan polislerin Çağlayan'da ki İstanbul Adliyesi’nde ifade alma işlemleri devam ediyor. Polislerin ifade alma işlemleri sırasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Polislerin vatana hizmet bedelinin, kelepçelenerek adliyeye getirilmesi olduğunu söyleyen Tanal, “Gözaltında bulunan tüm emniyet mensuplarının hepinize selamları var. Hepsi şunu söylüyor ‘Biz haram lokma yemedik, biz görevimizi yaptık. Biz bu görevleri yaparken mahkeme kararlarını yerine getirdik.’ İçeride sordukları sorular, siz bu mahkeme kararlarını niçin uyguladınız? diyorlar. Anayasanın 138. Maddesi diyor ki mahkeme kararları herkesi bağlar. Yasama, yürütme, yargı, idareyi bağlar. Netice itibariyle mahkeme kararının yerine getirilmesi suç olarak nitelendiriliyor. Bu da bir ayrı muammadır.” şeklinde konuştu.

Polislerin gözaltında kötü muameleye maruz bırakıldığı iddialarını duyduğu zaman gece saat 02.30’da emniyete gittiğini belirten Tanal, gece yaşananları şöyle anlattı: “Buradaki fiziki koşulları görmek istiyorum dedim. Fiziki koşulları göremeyeceğimizi söylediler, tüm kapıları kapattılar. Bunun üzerine yazılı dilekçe vererek belgelendirdik. İstanbul valisiyle görüştüm. Bu konuya müdahale etmelerini talep ettim. İstanbul valisinin verdiği cevap şuydu. Efendim sizin şikayetiniz varsa bize müracaat edin. Biz gereğini yaparız dediler. Onun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na saat 03.00 gibi geldim, söylediğimde bu bir idari işlemdir, polisin idari işlemine karışamayız cevabını aldım. Netice itibariyle adaletsizlik diz boyu. Adalet, hukuk günün birinde herkese lazım.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×