Mahkeme, sanık albay ve yüzbaşının duruşmalara katılmamasına karar verdi

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu, 8'i asker 11 kişinin yaralandığı mühimmat patlaması davasının 4.

Mahkeme, sanık albay ve yüzbaşının duruşmalara katılmamasına karar verdi
05 Aralık 2013 Perşembe 19:43

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu, 8'i asker 11 kişinin yaralandığı mühimmat patlaması davasının 4. duruşması sona erdi.

Duruşmanın son bölümünde söz alan şehit babası Zekai Fırat Dülger, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun tanık olarak dinlenmesini talep ederek konuya ilişkin mahkemeye bir dilekçe sundu. Duruşma sonunda söz alan Dülger, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, olay sonrası yaptığı açıklamada, 'Patlamanın sebebi yüzde 99 sabotaj' ifadesini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu bir şeyler biliyorlar ki, bu şekilde açıklama yaptı. Bu bağlamda Kılıçdaroğlu'nun mahkemeye gelerek tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum." dedi. Dülger, ardından Kılıçdaroğlu'nun mahkemede dinlenmesini talep eden dilekçesini mahkeme heyetine sundu. Dülger’in dilekçesini alan mahkeme heyeti ise konuyu celse arasında değerlendirerek gelecek duruşmada kararını açıklayacağını bildirdi.

Mahkeme, duruşma sonunda tutuksuz sanık Albay Veysel Özbay ile Binbaşı Ali Duran hakkında, duruşmalara katılmamaları yönünde karar verdi. Buna göre, Albay Özbay ve Binbaşı Duran bundan sonraki duruşmalara katılmayacak. Mahkeme, diğer tutuksuz sanık Üsteğmen Tuncay Aydın'ın ise duruşmalara katılması yönünde karar verdi.

Bu arada, şehit aileleri ve avukatları, mahkemenin tutuksuz sanık Albay Özbay ve Binbaşı Duran’ın duruşmalara katılmaması yönünde verdiği karara tepki gösterdi. Şehit aileleri, mahkemenin taraflı davrandığını ve olayın üsteğmenin üzerine yıkılmak istendiğini ileri sürdü.

Mahkeme, duruşmayı 28 Ocak 2014 tarihine erteledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×