"Mabet ile üniversite ayrılırsa kalp ile akıl birbirinden ayrılır"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır.

16 Nisan 2014 Çarşamba 15:08

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Görmez, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nde yapımı tamamlanan 2 bin 500 kişilik caminin açılışına katıldı. Karaköprü Müftüsü Mehmet Altınok’un okuduğu kuran tilaveti ile başlayan açılış programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, üniversite ile mabetleri birbirinden ayrı düşünmenin yanlış olduğunu söyledi. Bu nedenle üniversite içinde cami yapma projesi başlattıklarını aktaran Görmez, bu kapsamda başlatılan proje ile 60 kampüste cami inşaatının olduğunu, bunlardan 10-15’ini ibadete açtıklarını ifade etti.

Üniversite ve mabetlerin ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Görmez şunları söyledi: “İnsanlık tarihinde üniversite ile mabet birbirinden ayrı düşünülemez. Hatta üniversite mabedin içinden çıkmıştır. Bütün üniversiteler tarihte mabedin içinden çıktılar. Onun için mabetle üniversite birbirinden ayrıldığı zaman kalp ile akıl birbirinden ayrılır. Üniversite ile mabet birbirinden ayrıldığı zaman din ile bilim birbirinden ayrılır. Üniversite ile mabet birbirinden ayrıldığı zaman akıl ile vahiyi birbirinden ayırmış oluruz. Oysa bunlar birlikte ele alınması gereken hususlar.”

Görmez, daha sonra Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda ‘Hz. Peygamber din ve samimiyet’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×