Kutlu Doğum Haftası'nda 'Hz. Peygamber, din ve samimiyet' konferansı

Yozgat’ın Yerköy İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.

Kutlu Doğum Haftası'nda 'Hz. Peygamber, din ve samimiyet' konferansı
15 Nisan 2014 Salı 18:08

Yozgat’ın Yerköy İlçe Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir, tarafından 'Hz. Peygamber, din ve samimiyet' konulu konferans verildi.

Yerköy Belediyesi Düğün salonunda düzenlenen konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Yerköy İlçe Müftüsü Necip Eren, yaptığı açılış konuşmasında haftanın anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Müftü Eren, “Kutlu Doğum Haftası’nın bir yenisini daha idrak etmiş bulunuyoruz. 14 – 20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan haftamızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Müftülüğümüzün organize ettiği Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine tüm Yerköy’lü hemşehrilerimizin katılmasını bekliyoruz. Bu vesile ile İlçemize konferans vermek için gelen Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir’e teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir’de Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet’ konulu konferans verdi. Bedir, "Samimiyet içten olma, her yaptığını Allah için yapma, dünya adına en küçük çıkar, tanınıp bilinme, kendisinden bahsedilme gibi gayeler beklememektir. Bunun adı da ihlastır. Allah’u Teala Kur’an'da İhlas isminde bir sure indirmiştir. İhlasın ölçüsüne gelince; İnsan yaptığı her şeyi emredildiği için yapmalı, her şeyde (her işinde) Allah’ın hoşnutluğunu hedeflemeli yapılan işin neticesini de buradan (dünyada) değil, ötede (ahirette) beklemelidir. Böyle bir kulluk için halis niyet (samimiyet) şarttır. Müslüman şahsi çıkarlardan arınarak menfaat düşüncelerini kafadan atarak, rahat düşkünlüğünden sıyrılarak, ruhu kanatlandırıcı ideallerle meşgul olmalıdır." diye konuştu.

Konuşmaların ardından ilahiler okundu, Kutlu Doğum Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Yerköy Belediye Düğün Salonunda düzenlenen konferansa Yerköy Kaymakamı Nevzat Şengök, Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Erdal Tepe, Yerköy İlçe Müftüsü Necip Eren, Yerköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, siyasi ve sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×