Kuduz karantinasına alınan köyde ilaçlama çalışmaları yapıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Ulaş köyünde bir ineğin kuduzdan ölmesiyle 6 ay karantinaya alınan köyde ilaçlama çalışmaları yapıldı. Köye hayvan giriş çıkışları ile köyde üretilen süt ve süt ürünlerinin tüketimi de yasaklandı....

Kuduz karantinasına alınan köyde ilaçlama çalışmaları yapıldı
31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:23

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Ulaş köyünde bir ineğin kuduzdan ölmesiyle 6 ay karantinaya alınan köyde ilaçlama çalışmaları yapıldı. Köye hayvan giriş çıkışları ile köyde üretilen süt ve süt ürünlerinin tüketimi de yasaklandı.

Cizre’ye bağlı Ulaş Köyü’nde önceki gün kuduz tespit edildi. Tespitten sonra komisyon tarafından köy 6 ay boyunca karantinaya alındı. Bu zaman zarfında köyde incelemeler yapılarak giriş çıkışlar kontrol altına alındı. Köye giden Cizre Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi ekipleri tarafından köy giriş çıkışlarına köyde kuduz hastalığı olduğu yazılı tabelalar yerleştirildi. Köyde incelemelerde bulunan ekipler, kuduz vakasının tespit edildiği Abdurrahman Altan'ın evine gidip incelemelerde bulundu. Ekipler evde ve ev çevresinde dezenfekte çalışması yaptı. Ayrıca Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekim Dr. Abdullah Üzen de evde sağlık taraması yaptı.

İneğinde kuduz belirtileri çıkan Abdurrahman Altan, “Ben bu hayvanın hasta olduğunu hiç bilmiyordum. Bir sabah baktım hayvan bağırıyor. İneği içeri koydum sonra veteriner ekiplerini çağırdım. Ekipler gelip baktılar sonra dediler evde kalsın. Ardından 5-6 gün geçtikten sonra hayvan öldü. Ben 70 yaşına gelmişim böyle hastalık görmemişim.” dedi.

Cizre Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekim Dr. Abdullah Üzen, “Şuana kadar herhangi bir şüpheli bir vakaya rastlamadık. Köyde sağlık taramamız devam edecek. Şüpheli olguları izleyeceğiz. Şüpheli bir vakaya rastlarsak ya da şüpheli bir temas sağlansa bu da sağlık aşılaması yapılacak.” diye konuştu.

Cizre Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü veterineri Mustafa Erdemir de, "Verilen şifahi talep üzerine köye geldiğimizde inekte iki günlük kuduz belirtileri ortaya çıkmıştı. Bizde ineği 10 gün süreyle müşahede altına aldık. Üçüncü gün ineğin öldüğünü duymamız üzerine. İnekten numuneler alarak Elazığ Araştırma Enstitüsü'ne analiz için göndererek, analize götürdük. Kuduz müspet çıkınca köyü 6 aylığına karantina altına aldık. Bu vaka sonrası Kaymakamlık, Kolluk Kuvvetleri, Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Tarım Müdürlüğünden oluşan Komisyon tarafından belirli kararlar alındı. Alınan kararlar neticesinde de köyde bulunan bütün sahipli kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılacak, sahipsiz olan hayvanlar da muhtar tarafından tespit edildikten sonra bunlara da kuduz aşısı yapılacağı kararı verildi. Ancak köyde sahipsiz köpek ve kedi bulunmamaktadır. Bu 6 aylık karantina süreci boyunca köye hayvan giriş çıkışı yasaklanıp, köyde konaklama da yapılmayacaktır. Yine haftalık sürekli ziyaretler yapılıp, kontroller, klinik belirtiler ve kuduz vakası olma ihtimaline karşı kontroller yapılacaktır. Eğer 3 ay sonra köyde herhangi bir kuduz vakası görülmezse tekrar komisyon kararı ile köye uygulanan karantinayı kaldırabiliriz. Ama şuan çalışmalarımız ve incelemelerimiz devam edecek. Ayrıca köyde üretilen süt ve süt ürünlerin tüketimi yasaklanmıştır.” şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Mehmet Ali Güven de, kaymakamlık tarafından alınan kararların kendilerine bildirildiğini ifade ederek, köye hayvan giriş çıkışları yasaklandığını ve köy girişlerine tabelalar asıldığını söyledi. CİHAN

Kuduz karantinasına alınan köyde ilaçlama çalışmaları yapıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×