Kırıkkale'de şarbon karantinası

Kırıkkale'nin Delice ilçesine bağlı Halitli köyünde, salgın hastalık nedeniyle 14 büyükbaş hayvan öldü. Kırıkkale Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, otopsi ve laboratuvar sonuçlarına göre salgının şarbon hastalığından...

Kırıkkale'de şarbon karantinası
19 Haziran 2014 Perşembe 17:08

Kırıkkale'nin Delice ilçesine bağlı Halitli köyünde, salgın hastalık nedeniyle 14 büyükbaş hayvan öldü. Kırıkkale Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, otopsi ve laboratuvar sonuçlarına göre salgının şarbon hastalığından kaynaklandığının anlaşıldığını söyledi. Bölgede 15 gün süreyle karantina uygulaması başlatıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine gittikleri köyde salgın hastalık belirtisi gösteren bir hayvandan alınan numuneyi Ankara'ya gönderdi. Köyde ölen hayvanların İlçe Özel İdare'ye ait iş makineleriyle gömülüp kireç serpildi. Köyde bulunan 300 büyükbaş ve 900 küçükbaş hayvanın bugün itibariyle aşılanmasının bitirileceği belirtilirken konuyla ilgili Valilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlı ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün bilgilendirildiği açıklandı. Bölgede 15 gün süreyle karantina uygulaması başlatıldı.

Kırıkkale Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, otopsi ve laboratuvar sonuçlarına göre salgının şarbon hastalığından kaynaklandığının anlaşıldığını söyledi. Kırbaş, "İlçede hemen Kaymakam Mehmet Parlak başkanlığında Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu toplanmıştır. Yapılan toplantıda bölgedeki bütün sığır, koyun, keçi, at ve diğer tek tırnaklıların 5 yıl süreyle aşılanmasına, bölgenin genel dezenfeksiyonunun yapılmasına, bölgeye 15 gün süre ile karantina uygulanmasına, köydeki vatandaşlarımıza şarbon hastalığı ile ilgili Delice Devlet Hastanemizle birlikte koordineli olarak bilgi verilmesine, vatandaşlarımıza sağlık ekiplerimiz tarafından hastalık riski sebebiyle genel sağlık taraması yapılmasına karar verildi." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×