Kilisede verdikleri sözü, 65 yıl sonra resmileştirdiler

Diyarbakır'da bir kilisede yaşayan Ermeni çift 65 yıl sonra resmi nikah kıydırdı. Sur ilçesinde yaşayan Beyzar Alata (87) ve Sarkis (Sıtkı) Eken (84) bugün düzenlenen törenle resmi nikahlarına kavuştu.

Kilisede verdikleri sözü, 65 yıl sonra resmileştirdiler
27 Nisan 2014 Pazar 17:13

Diyarbakır'da bir kilisede yaşayan Ermeni çift 65 yıl sonra resmi nikah kıydırdı. Sur ilçesinde yaşayan Beyzar Alata (87) ve Sarkis (Sıtkı) Eken (84) bugün düzenlenen törenle resmi nikahlarına kavuştu. Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde nikah töreninden sonra halaylar çekildi. Yaşlı çift zaman zaman oyunlara eşlik etti.

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi farklı bir törene ev sahipliği yaptı. Diyarbakırlı Bayzar Alata ile Sarkis (Sıtkı) Eken'in Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın şahitlinde resmi nikahları kıyıldı. Diyarbakır’ın yaşayan en yaşlı Ermenilerinden 1927 Büyükkadı doğumlu Bayzo Alata ile 1930 Silvan doğumlu Sarkiz (Sıtkı) Eken kilise nikahı ile bir ömür geçirdiler. Bayzo Alata, son Paskalya Bayramı’nda kendilerini ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’tan resmi nikah töreni ve düğününün yapılması için destek istedi. Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile asırlık aşkın kahramanları faytonla Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne gelerek nikah masasına oturdu. Bayzo Alata ve Sarkis Eken sevinçle “evet” derken, davetlilerin uyarısı üzerine Bayzo Alata eşinin ayağına bastı. Bayzo Alata elindeki bir demet çiçeğin bağını açamayınca Sarkiz Eker cebinden çakısını çıkarıp açtı. Bazyo Alata çiçekleri gençlerin üzerine fırlattı. Davetliler de çiçeği kapmak için birbirleri ile yarıştı. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak, evlilik cüzdanını “evin reisi” sıfatıyla Bayzo Alata’ya verdi. Kışanak, “Biz ölümsüz bir aşka şahitlik yaptık. Bütün zorluklara sevgilerinin ve aşkın gücüyle baş ederek bugüne geldiler. Bu iki güzel insan ayakta kalmayı aşkları sayesinde başardılar.” diye konuştu. Kışanak, çifte uzun ömürler ve sağlıklar diledi.

Eşbaşkan Fırat Anlı da ''İki gencimizle biz gururluyuz. Umuyorum ki bu gençler Ermeni, Süryani, Keldani, Ezidi ve diğer kültürden gelen gençleri için örnek olur. Mutluluklar diliyorum.” dedi. Anlı, Ermenice de mutluluklar diledi.

Düğün programı pasta kesilmesi, nikah şekeri ve halaylarla devam etti. Ermeni sanatçı Yervant Bostancı ve Farqin’in Kürtçe, Ermenice ve Türkçe şarkılarıyla sona erdi.


CİHAN

Kilisede verdikleri sözü, 65 yıl sonra resmileştirdiler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×