Kılıçdaroğlu'ndan 'tuzluk' eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Milletvekilini tuzluk olarak gören bir başbakan dünyada sadece Türkiye’de var.

Kılıçdaroğlu'ndan 'tuzluk' eleştirisi
02 Şubat 2014 Pazar 18:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Milletvekilini tuzluk olarak gören bir başbakan dünyada sadece Türkiye’de var. O tuzlukların bir kısmı ayıklandı, diğerleri parlamentoda duruyor demektir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Park Otel’de düzenlenen etkinlik öncesi açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın AK Parti’den ayrılan milletvekilleri için kullandığı ‘tuzluk’ benzetmesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan dün ilginç bir şey söyledi. ‘Aramıza bazı tuzluklar sızmış’ dedi. Milletvekilini tuzluk olarak gören dünyada ilk kez Türkiye’de var. O tuzlukların bir kısmı ayıklandı, diğerleri parlamentoda duruyor demektir. Kendi milletvekillerine tuzluk diyor. Ben merak ediyorum acaba, yürekli bir AKP milletvekili çıkıp, ‘Sayın Başbakan, siz bana tuzluk diyemezsiniz. Ben bu milletin oylarıyla seçilip buraya geldim.’ Diyecektir. Bunu da merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Eski İçişleri Bakanı Muaamer Güler’in yolsuzluk operasyonunu ikinci Gezi vakası olarak değerlendirdiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu, “Ben merak ediyorum. Çocuğu tutuklu, yatak odalarında kasa var. İçinde Avrolar, Dolarlar. Ve oğluna ‘Oğlum gizli konuş. Bunlar telefonda konuşulacak şeyler değil’ diyen bir baba şimdi milletin önüne çıkmış. Millete ders veriyor. Bizim kültürümüzde böyle bir olayla karşılaşan topluma saygısı varsa, toplumun önüne çıkmaz, utanır. Ar damarı çatlamış kişiler toplumun içine çıkarlar çünkü onlarda utanma duygusu yok. Benim merak ettiğimde bu zaten. Öbürü de çıkmış başka bir yerde konuşuyor. Sanki 700 bin liralık saati ben aldım, o hiçbir şey almadı. Bu nasıl bir siyaset anlayışıdır, nasıl bir ahlak anlayışıdır anlamakta zorlanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yeniden yargılamalarla ilgili soruyu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Haksızlıkları önlemek istiyorsa, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber Türkiye’yi bu ayıptan kurtarırız. Ama bunu sadece dile getirip, gereğini yapmamayı da politik olarak samimi görmüyorum. AKP’nin bugün geldiği nokta bugün maalesef bu. Özel yetkili mahkemelerde görülen pek çok dava toplumun vicdanını kanattığını biliyoruz. Toplum bundan rahatsız. Toplum af istemiyor, adalet istiyor. Çünkü içeridekiler suçlu değil ki af istesinler. Biz adalet istiyoruz. Hukukun üstünlüğü çerçevesinde adil yargılanma istiyoruz. Adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Bunu sağlayacak olan da biziz. Siyaset, yani parlamento. Bunun önünü açmamız gerekiyor.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×