Kılıçdaroğlu, İnönü'nün Limonu Gibi Kampanya İstedi

Kılıçdaroğlu'nun kurmayları, pazar günü İzmir'de milletvekili adayı olabilmek için ön seçime girecek olan CHP Lideri için Erdal İnönü'nün seçim kampanyasını inceliyor.

Kılıçdaroğlu, İnönü'nün Limonu Gibi Kampanya İstedi
26 Mart 2015 Perşembe 16:30

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, pazar günü İzmir'de mebus adayı olabilmek için ön seçime girecek. Kılıçdaroğlu'nun kurmayları, 1987 erken umumi seçimde İzmir'den ön seçime giren ve birinci çıkan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün seçim kampanyasını incelemeye aldı. O seçimde iktidardaki ANAP'ın azami eleştirildiği yaşam pahalllığına karşı vatandaşa 'Limon bunun şeklinde sıkılmaya gücünüz mevcut mı' diyen İnönü, iktidar olamadı belki lakin oylarını yüzde 12'lerden yüzde 24'lere sıçrattı.

KILIÇDAROĞLU MEKTUPLA OY İSTEYECEK

CHP İzmir'de pazar günü mebus adaylarını tespit etmek için hakim huzurunda ön seçim yapacak. Seçimde 129 bin 107 partili, 37 noktada kurulacak 597 sandıkta oy verecek. 1'inci alanda 74, 2. alanda 81 namzet adayı yarışacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadoğlu, 2'nci alanda yarışa katılacak. Kılıçdaroğlu için üstünde 'Türkiye'nin yeni Başbakanı, demokrasi ateşini İzmir'den yakıyor', 'Demokrasi için bir oy da sen var, Sıra No: 57' yazılı afişler hazırlandı. Kılıçdaroğlu, 2'nci bölgedeki her üyeye mektup da göndererek oy isteyecek.

İNÖNÜ'NÜN LİMON METAFORU İNCELENİYOR

Kılıçdaroğlu'nun kurmayları, 1987 erken umumi seçimde İzmir'den ön seçime giren ve birinci çıkan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün seçim kampanyasını incelemeye aldı. Esprileri, nüktedanlığı ve nezaketi ile tanınan İnönü, o seçimde rakibi iktidardaki ANAP önderi Turgut Özal'ın yaşam pahalılığı politikalarına karşı limon metaforunu kullanarak, Türk siyasal tarihinde unutulmayacak bir kampanya yapmıştı.

İnönü, '5 sene daha bu masallları dinlemeye, limon bunun şeklinde sıkılmaya gücünüz mevcut mı? Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, yüzünüzü güldüreceğim' sözlerini iktidardaki ANAP 'siyasi gaf', 'milli ayıp' diye ilan vermiş 'Bu ulus limona benzetilemez' demişti lakin bu haberler de limon kampanyasına müspet tesir yaptı. Limon kampanyası İnönü'ye iktidar getirmedi lakin SHP'nin yüzde 12'lerde seyreden kamuoyu desteğini 1987 seçimlerinde yüzde 24'e çıkarttı. Kılıçdaroğlu'nun da kurmaylarından böyle bir metafor üstünden kampanya yürütmeleri emri verdiği öğrenildi.

'GECEKONDUYA DA GİRDİ YALIYA DA'

Erdal İnönü'nün umumi başkan şekilde girdiği ve birinci çıktığı ön seçimde ve 30 Kasım 1987 erken umumi seçiminde SHP'nin İzmir İl Başkanlığı koltuğunda oturan Kemal Karataş, nasıl çalıştıklarını şöyle anlattı:

'Öncelikle İnönü'ye karşı parti içi muhaliflerin yürüttüğü çizik operasyonunu bozguna uğrattım. Örgüte 'Önce Erdal İnönü'yü yazacaksınız sonra bazı isterseniz onu yazın' dedim. İnönü birinci çıktı. İnönü umumi seçimde İzmir'in her ilçesine gitti. Bir gün Kemeraltı Çarşısı'nda onu kaybettik, Kestelli, Tilkilik, girmediği sokak kalmadı. Vatandaşın elini sıkarken 'oyunu bana vereceksin' derdi. Oy verme yaşından küçük olanlara da 'anne babana söyle oyunu bana versin' derdi. Devlet hastanesi önünde matbuat izahatsı yaptı, gecekonduya da girdi, yalıya da. İzmirli bir yurttaş 'Senin için ölürüm' diye bağırınca döndü ona 'Bana ölün değil dirin lazım, oyun lazım' dedi. Seçimleri demokrasi şölenine dönüştürdü. İnönü'nün limon kampanyası azami İzmir'den destek gördü. yurttaş bizi görünce limon alıp sıkıyordu.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×