KCK, yeni MİT yasası Öcalan görüşmelerine, 'kılıf' için çıkarıldı

PKK'ın üst yapılanması olan KCK, mecliste kabul edilen yeni MİT yasasının Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere "kılıf" için çıkartıldığını açıkladı.

KCK, yeni MİT yasası Öcalan görüşmelerine, 'kılıf' için çıkarıldı
19 Nisan 2014 Cumartesi 15:23

PKK'ın üst yapılanması olan KCK, mecliste kabul edilen yeni MİT yasasının Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere "kılıf" için çıkartıldığını açıkladı. KCK, PKK'ya yakınlığıyla bilinen bir haber sitesine yeni MİT yasasıyla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada MİT yasasına tepkiyi dile getiren KCK, Öcalan ile Mart 2013'te başlatılan çözüm sürecinin asıl muhatabının demokrasi güçleri olduğuna dikkat çekildi.
Yeni MİT yasasının "Kürt sorununun çözümüyle ilgili görüşmeler için çıkarılmadığı" tepkisinde bulunan KCK, "Görüşmelerin yasallaşması ve siyaset zemininde adı konulur biçiminde yapılması zorunluluk haline gelmiştir" denildi. "Her türlü terör örgütüyle devletin çıkarlarıyla ilgili görüşmeler yapma yetkisinden söz edilmesi bu yasanın Kürt sorununun çözümüyle ilgili görüşmeler için çıkarılmadığının ifadesidir" iddiasında bulunan KCK, MİT'e verilen yetkilerin Öcalan ve örgütün isteklerini karşıladığını söylemenin 'ciddiyetsizlik' olduğunu duyurdu.

KCK'nın açıklaması şöyle: "AKP hükümeti 'yaptım oldu' anlayışıyla yeni MİT yasasını da Meclis'ten geçirmiştir. Böyle bir yasayı demokratikleşen bir ülkenin ihtiyacı olduğu için değil, hegemonyasını pekiştirmek için gerçekleştirmiştir. AKP'nin yaptığı tüm anayasa değişikliklerinin ve çıkardığı yasaların hegemonyasını pekiştirmek dışında bir amacının olmadığı bir daha netleşmiştir. Bu MİT yasasını çıkarırken, MİT'in İmralı'da Öcalan ile yaptığı görüşmelerin yasal bir hale getirilmesini de bir kılıf olarak kullanılmıştır. MİT yasasının çıkarılması Kürt sorununun çözümüyle ilgili görüşmelerin yasalaşması değildir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×