Kayyumlar belediyelerde göreve başladı

Hakkari, İpekyolu, Edremit, Erciş, Özalp ve Bulanık belediye başkanlıklarına görevlendirilen vali yardımcıları ve kaymakamlar göreve başladı

Kayyumlar belediyelerde göreve başladı
11 Eylül 2016 Pazar 13:30

İçişleri Bakanlığınca, Kanun Hükmünde Kararname gereği Hakkari, İpekyolu, Edremit, Erciş, Özalp ve Bulanık belediye başkanlıklarına görevlendirilen kaymakam ve vali yardımcıları göreve başladı.

"Sözde öz yönetim" ilanına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve "Suç işlemeye tahrik", "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından 15 yıl hapis cezasına çaptırılan Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu'nun yerine Vali Yardımcısı Cüneyt Epcim görevlendirildi.

Epcim, sabah saatlerinde göreve başlamak üzere belediyeye geldi. Bu sırada Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet, Özel Harekat ve Terörle Mücadele şubelerine bağlı ekipler belediye çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Belediye binasına da Türk bayrağı asıldığı görüldü.

Belediye önünde bulunan bazı BDP ve HDP'liler ile güvenlik güçleri arasında tartışma yaşanırken, polis daha sonra gruptakileri uzaklaştırdı.

- Van ve Muş'taki görevlendirmeler

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı tarafından Van'ın Edremit Belediyesine Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İpekyolu Belediyesine Vali Yardımcısı Önder Can, Erciş Belediyesine Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, Özalp Belediyesine Kaymakam Serdar Karal ve Muş'un Bulanık Belediyesine ise Kaymakam Ömer Şahin görevlendirildi.

Vali yardımcıları ve kaymakamlar, sabah saatlerinde görevlerine başlamak üzere belediye binasına giderken, emniyet güçleri de belediyeler önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.

- Terör örgütüyle ilişkileri tespit edilmişti

Erciş'te 12 Ekim 2015'te yapılan basın açıklamasında sözde "öz yönetim" ilan edilmesiyle ilgili Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda aralarında görevden alınan Belediye Başkanı Diba Keskin'in yanı sıra bazı yönetici ve belediye meclis üyelerinin bulunduğu 11 kişi tutuklanmıştı.

Keskin, İçişleri Bakanlığınca, Anayasa'nın 127. maddesinin 4. fıkrası ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesine dayanılarak, 28 Ekim 2015'te görevinden alınmıştı.

- Edremit

Van'da, 15 Ağustos 2015'te yapılan sözde "öz yönetim" ilanlarına ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan tutuklanan Edremit Belediye Başkanı Sevil Çetin, İçişleri Bakanlığınca görevden alınmıştı. Çetin hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılmıştı.

- İpekyolu

Van'ın İpekyolu Belediye Başkanı Aygül Bidav, 14 Ağustos 2015'te yapılan sözde "öz yönetim" çağrısının ardından başlatılan soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmıştı. Ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hakkında dava açılan firari Bidav ile ilgili yakalama kararı çıkartılmıştı.

- Özalp

Özalp Belediye Başkanı Handan Bağcı, Tepedamı Mahallesi kırsalında terör örgütü PKK mensuplarının bulunduğu bilgisi üzerine operasyon gerçekleştiren ve bir teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçlerinin, bir eve sığınan diğer örgüt mensuplarına yönelik yürüttüğü çalışmayı "canlı kalkan" olarak engellediği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Bağcı, sevk edildiği adliyede önce adli kontrol şartıyla serbest kalmış, daha sonra savcının itirazı üzerine "Terör örgütü adına suç işlemek", "Görevli memura mukavemet" ve "Mala zarar verme" suçlarından tutuklanmış ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştı.

- Bulanık

Muş'un Bulanık ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda aralarında İlçe Belediye Başkanı Figen Yaşar'ın da bulunduğu 11 kişi tutuklanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×