Kayseripark’ta model uçak günleri

Kayseri Talas Belediyesi bünyesindeki Talas Havacılık Kulübü tarafından çocuklara ve yetişkinlere model uçak ve model helikopter sporunu tanıtmak ve sevdirmek için Kayseripark Alışveliş Merkezi’nde stant açıldı.

Kayseripark’ta model uçak günleri
02 Şubat 2014 Pazar 13:48

Kayseri Talas Belediyesi bünyesindeki Talas Havacılık Kulübü tarafından çocuklara ve yetişkinlere model uçak ve model helikopter sporunu tanıtmak ve sevdirmek için Kayseripark Alışveliş Merkezi’nde stant açıldı.

Açılışa Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım’ın yanı sıra, Talas Havacılık Kulübü Başkanı Dr. Ali Alpay, Kadın Kültür Merkezi Başkanı Zübeyde Özgen, belediye birim amirleri, çocuklar ve vatandaşlar katıldı. Model uçak, model jet, 4 ve 6 motorlu model helikopterlerin sergilendiği standa vatandaşlar ve özellikle çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Model uçak ve helikopteri uçurmak isteyenler standa konulan simülatör yardımıyla gerçek uçuş keyfini yaşarken, alışveriş merkezindeki hekzakopter gösterisi ise nefesleri kesti.

"Model Uçak Günleriyle" ilgili bilgiler veren Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Talas’ı hava sporları ve turizm konusunda geliştirmeye başladıklarını belirterek, "Biz Talas’ı marka şehir yaparken birçok açıdan geliştirmeyi hedeflemiştik. Bunların başında da turizm ve spor noktasında da hava sporlarıydı. Yamaç paraşütü, yelken kanat ve model uçak ile çocuklarımızın geleceğine bir ufuk oluşturacak çalışmalardır bunlar." dedi.

Model uçak pisti konusunda Türkiye’nin ilk ve tek tesisinin Talas’ta bulunduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, "Sadece tesis kurmakla kalmadık; biz orada üretip imal edip eğitim vermeyi hedeflemiştik ve bunu da başardık. Artık hekzakopterden alınan görüntüler üst teknoloji kullanılarak çalışmalara veri oluşturuyor. Bu çalışmalar sinema sektöründe milyon liralara tekabül eden işler. Ama biz mütevazi bir şekilde Talas Havacılık Kulübü üyelerimizle üretebiliyoruz. Her türlü model uçağı üretebilen hale geldik." diye konuştu.

Başkan Yıldırım hedefleri olan insansız hava aracından görüntü alınmasını başardıklarını kaydederek, "Bu gelişme önümüzdeki yıllarda çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ulaşımda kara taşımacılığının tıkanmaya başladığı, yüksek hızlı tren projelerinin hayata geçirilmeye çalışıldığı dönemde hava yolu ayrı bir alternatif olacaktır. Hatta Kayseri için gelecekte hava taksiler gündeme gelebilir. İşte bunun adımları buralarda atılıyor. Çocuklarımıza daha esaslı bir şekilde çığır açıcı çalışmalar yapıyoruz. Bizim çocukluğumuzda kabaklardan karpuzlardan arabalar yapılırdı ama şimdi çocuklarımız model uçaklar imal ediyor. Ebeveyinleri hafta sonları Akçakaya mahallemizdeki tesisimize çocuklarıyla birlikte bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Talas Havacılık Kulübü Başkanı Dr. Ali Alpay ise stantla ilgili bilgiler vererek, "Yaklaşık 2 yıldır kulüp başkanlığını yapmaktayım. Sergimiz üç gün vatandaşımıza açık kalacak. Talasımız ve Kayserimiz açısından çok mutluyum. Talas Belediye Başkanımız havacılığa gerçekten büyük önem veriyor. Her türlü destekten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Tesisimiz 6 yıldır hizmet vermekte. Pistimiz Türkiye’de model uçak dalında bir ilk. İlgiden çok memnunuz." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar ise teknolojinin yerelde de artık kullanılmaya başlanmasından duydukları mutluluğu ifade ederken, Talas’ta model uçak tutkunlarına pis yapılmasını ise takdir edilecek davranış olarak nitelendirdi. Açılışta çocuklara model uçak hediye edildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×