Kayseri’den bir milli gurur daha

Kayseri, Türkiye’nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma Uçağı’nın Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na tesliminin ardından, bu kez, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nın imkân ve kabiliyetleri...

Kayseri’den bir milli gurur daha
27 Mayıs 2014 Salı 15:13

Kayseri, Türkiye’nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma Uçağı’nın Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na tesliminin ardından, bu kez, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nın imkân ve kabiliyetleri ile üretilen Rahvan Uçak Çeker Aracı’nı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırmanın gururunu yaşadı.

    Rahvan Uçak Çeker Aracı’nın hizmete girişi nedeniyle 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda tören düzenlendi. Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Tayfur Fikret Erbilgin, 2. HİBM ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, Hava Lojistik Başkanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, 3. HİBM Komutanı Tuğgeneral İhsan Özdemir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sistem Yönetimi Başkanı Tuğgeneral Reha Er, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır, Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran ile üst düzey askeri yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı.

    Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Rahvan Uçak Çeker Araçları ile Türk Hava Kuvvetleri’nin bir milli yetenekle daha donatıldığını belirtti. Hava Kuvvetleri’nde uçuş ve yer destek sistemlerinin önemine işaret eden Orgeneral Öztürk, bu kapsamda Rahvan Uçak Çeker Aracı’nın Hava Kuvvetleri’nin yer destek sistemini güçlendireceğine dikkati çekerek, “Rahvan’ın 2 önemi bulunmaktadır. Birincisi, milli imkânlar ile Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde üretilmiştir. İkincisi ise Hava Kuvvetleri tamamen kendi personeli ile Rahvan’ı üretmiştir. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Orgeneral Öztürk, ilk etapta üretilen 10 Rahvan Uçak Çeker Aracı’nın birliklerde hemen kullanıma başlanacağını ifade ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

    2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral da, İlk Milli Uçak Çeker Aracı Rahvan’ın araştırma ve tasarım çalışmalarının 3 yıl sürdüğünü, ilk prototip aracın 2010 yılında üretilerek test çalışmalarının yapıldığını anlattı.

    Ankara ve Konya’daki askeri üslerde yapılan test çalışmalarında kullanıcılardan gelen taleplerin de dikkate alınarak tasarımın yenilendiğini ve bugünkü hali ile Hava Kuvvetleri’nin kullanımına hazır hale getirildiğini ifade eden Tümgeneral Demiral, seri üretimin Kayseri’deki tesislerde devam ettiğini dile getirerek, “Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri için tarihi bir gün yaşıyoruz.” dedi.

    Konuşmaların ardından 15 Mayıs’ta üretimi tamamlanan ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren 10 adet Rahvan Uçak Çeker Aracı törenle Türkiye’nin değişik bölgelerindeki askeri üslerin komutanlarına teslim edildi.

    Rahvan’ın manevra kabiliyetinin sergilendiği kısa bir gösteri sürüşünün ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Vali Orhan Düzgün, beraberindekilerle birlikte milli gururumuz Rahvan’ı inceledi.

    Tören, hatıra fotoğrafının ardından kokteyl ile sona erdi. CİHAN

Kayseri’den bir milli gurur daha


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×