Kayseri’de bu yıl 3 milyon fidan dikilecek

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 2013 yılında 3 milyon fidanın dikildiği, 2014 yılında ise 3 milyon fidanın daha dikileceği ağaçlandırma sahalarını yerinde denetleyerek yetkililerden bilgi aldı.     Vali Düzgün, beraberindeki...

Kayseri’de bu yıl 3 milyon fidan dikilecek
02 Mayıs 2014 Cuma 13:43

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 2013 yılında 3 milyon fidanın dikildiği, 2014 yılında ise 3 milyon fidanın daha dikileceği ağaçlandırma sahalarını yerinde denetleyerek yetkililerden bilgi aldı.

    Vali Düzgün, beraberindeki Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal ve Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Murat Cahit Cıngı ile diğer yetkililer ile birlikte Erciyes Dağı Ağaçlandırma Sahaları’nı inceledi. Vali Düzgün, burada yaptığı açıklamada, Kayseri il genelinde 2013 yılında 3 milyon fidan dikimi hedefine ulaşıldığını, 2014 yılında ise en az 3 milyon olmak üzere daha fazla fidan dikimi hedeflendiğini kaydetti.

    'Daha Yeşil bir Kayseri' hedefiyle kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün gayretli bir çalışma içerisinde olduğunu kaydeden Vali Düzgün, ağaçlandırma çalışmalarının en az 5 yıl sonra kendini gösterebilmesi nedeniyle sabır gerektiren bir çalışma olduğunu belirtti.

    Kayseri’deki ağaçlandırma çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini, ihtiyaç duyulan alanlarda küçük çaplı ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra kent için önem taşıyan alanlara da büyük dikim projeleri uyguladıklarını ifade eden Vali Düzgün, şu bilgileri verdi: “Erciyes Dağı’nda 2 bin 350 hektarlık alan projelendirilmiştir. Toprak muhafaza ve erozyon kontrolü çalışması yapılacak Bin 299 hektarlık alandan 278’inde bu çalışma tamamlanmış ve bu alana 393 bin adet fidan dikimi yapılmıştır. Bu yıl içerisinde de Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından Erciyes Master Planı dâhilinde Büyükşehir Belediyemizce gösterilen alanlara da 1 milyon fidan dikimi daha gerçekleştirilecektir. Yaptığımız incelemede geçtiğimiz yıl dikimi yapılan fidanların neredeyse tamamının bölgeye uyum sağladığını gördük. Bu yıl yapılacak çalışmalar da düşünüldüğünde Erciyes’in daha yeşil bir kimliğe bürünecek olması beni son derece mutlu etmiştir. Ayrıca, yapılan çalışmalarda Erciyes’e özgü doğal titrek kavak ağacı varlığı tespit edilmiş ve tamamen Erciyes’e uyum sağlayan bu ağaç varlığının çoğaltılıp yaygınlaştırılması için de çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Erciyes Dağı Ağaçlandırma Projesi için Kayseri’deki her bir nüfus için 1 fidan dikimini hedef almıştık ama 1 milyon 300 bin hedefini de aşarak daha fazla fidan dikilecektir. Yine, Kayseri’nin önemli değerlerinden Yamula Baraj Gölü havzasında da ciddi dikim çalışmaları yapılmıştır. Baraj gölünün Felahiye, Obruk, Alabaş, Menteş ve Alpaslan mevkilerinde 5 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Yamula Baraj Gölü’nün diğer sahalarına ilişkin proje çalışmalarımız da devam etmektedir.”

    Vali Düzgün, fidanların dikimi kadar, bakımının da önem taşıdığını, bu kapsamda ot alma, çapalama ve tamamlama dikimlerinin programlı bir şekilde yürütüldüğünü bildirdi. Ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra gelir getirici ağaç türlerine yönelik çalışmalar da yürütüldüğüne dikkati çeken Vali Düzgün, vatandaşlar arasında büyük bir memnuniyet oluşturan çalışmayla ilgili olarak “10 köyümüzde 2013 yılında 22 bin 890 adet ceviz, badem ve ahlat dikimleri yapılmıştır. Bu yıl ise Felahiye, Pınarbaşı ve Yahyalı ilçelerimizde 7 bin 500 adet badem, ceviz ve mahlep ağacı dikilerek vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Hem söz konusu bölgelerimiz yeşile bürünecek hem de vatandaşlarımız elde edilecek ürünlerden gelir sağlayacaktır.” diye konuştu.

    Orhan Düzgün, üniversite kampüsleri ile okul bahçelerinin de yeşillendirilmesine yönelik çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini vurgulayarak dikilen fidanların önemli bir bölümünün Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait fidanlıkta yetiştirildiğini sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×