Kaybedilen insanların anısına yıkık evde tiyatro oyunu sergilediler

Areye Kay (Oyun Değirmeni) isimli tiyatro grubu, 1994 yılında askeri bir operasyon sonrası kaybolan 9 insan için yıkık bir evde Zazaca tiyatro oyunu sergiledi. Tiyatro ekibi faili meçhul cinayete kurban giden kayıpların anısına yıkık evlere...

Kaybedilen insanların anısına yıkık evde tiyatro oyunu sergilediler
04 Ağustos 2014 Pazartesi 14:48

Areye Kay (Oyun Değirmeni) isimli tiyatro grubu, 1994 yılında askeri bir operasyon sonrası kaybolan 9 insan için yıkık bir evde Zazaca tiyatro oyunu sergiledi. Tiyatro ekibi faili meçhul cinayete kurban giden kayıpların anısına yıkık evlere karanfil bıraktı.

Bolu Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birlik tarafından 1994 yılında Gökçek Köyü Mirik Mezrası’na operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda köydeki evler yakılırken köyde yaşayan Işık ve Serin ailelerinden bir daha alınamadı. Faili meçhul cinayete kurban giden iki aileden sadece birinin cesedine ulaşılabildi. 1994’lü yıllarda yaşanan çatışmalı ortamda faili meçhule kurban giden Mirik kayıplarının akıbetine dikkat çekmek amacıyla Areye Kay (Oyun Değirmeni) isimli tiyatro grubu,Tunceli merkeze bağlı Sütlücü Köyü Güneşli mezrasında yıkık bir evde oyun sergiledi. Oyunu seyircisiz oynayan ekip, daha sonra evlerin yıkıntılarına kayıpların anısına karanfil de bıraktı.

1994 yılında Mirik mezrasında kaybedilen Serin ve Işık ailelerine dikkat çekmek için böyle bir oyun sergilediğini ifade eden Oyun Değirmeni Tiyatro Grubu'nun Sanat Yönetmeni Yılmazcan Şare, "Bu tiyatroyu burada yapmamızın sebebi 1994 yılında Mirik mezrasında Serin ve Işık Ailelerinden oluşan 9 kişilik köylü grubu maalesef alınıp götürüldü ve kaybedildi. İçlerinden sadece birin cesedi bulunabildi. Bu köylülerin içinde 2 yaşında bir kız çocuğu vardı. Dilek Serin. Dilek, Türkçe bilmiyordu. Kırmancki Zazaca biliyordu. Ve bunların hala bugüne kadar akıbetleri bilinmiyor. Ne oldular, nasıl öldürüldüler; nasıl ortadan kaldırıldılar hala merak konusu ve bilinmiyor. Dilek’in bu yeryüzünde kendisini gösterebileceği bir fotoğrafı bile yok. Bu yıkıntıların; harabelerin içinde oynadığımız oyunu da önce Dilek Serin’e sonra da Mirik kayıplarının hepsine ithaf ediyoruz." dedi.

UNESCO tarafından ölmekte olan diller arasında gösterilen Zazaca’nın yaşamasına katkı sunmaya çalıştıklarını da belirten Şare, "Zazaca, Kırmancki anadilimizde tiyatro yapan bir grubuz. Araye Kay tiyatro grubu. Türkçesi oyun değirmeni demek. Dilimiz UNESCO’nun da yaptığı açıklamaya bakılırsa ölmekte olan diller arasında gösteriliyor. Biz ölmekte olan anadilimiz için neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde tiyatroyla katkı sunmayı düşündük. Kendi dilimizde tiyatro gösterileri yapıyoruz." diye konuştu.

Yılmazcan Şare, Zazaca dilinde tiyatro yapan tek grup olmalarına rağmen 14. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde kendilerine yer verilmemesine tepki gösterdi.Şare, "Munzur Kültür ve Doğa Festivali Dersim’in kültürüyle alakalı bir festival. Festival kapsamında Areye Kay olmazsa olmaz olmalıydı. Bizlere yer verilmemesi bizi derinden üzdü." şeklinde konuştu.

23-24 Eylül 1994 tarihinde Tunceli Merkez Gökçek Köyü Mirik mezrası civarında gerçekleşen askeri operasyon ve çatışma sırasında Işık ve Serin ailelerinden kaybolan 7 kişinin akıbeti hala belirsizliğini koruyor. CİHAN

Kaybedilen insanların anısına yıkık evde tiyatro oyunu sergilediler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×