KADEP, HDP ile İttifaktan Son Anda Çekildi

KADEP, ittifak çalışmalarını sürdüren HDP ile kurması beklenen ittifaktan son anda geri çekildi. Krizin nedeni, mutabakat metni ve temsiliyet sorunuymuş.

KADEP, HDP ile İttifaktan Son Anda Çekildi
17 Mart 2015 Salı 14:54

Katılımcı Demokrasi Partisi'nin (KADEP), Kürt parti ve sivil cemiyet kuruluşları ile ittifak çalışmalarını sürdüren Halkların Demokrasi Partisi (HDP) ile kurması beklenen ittifaktan son anda arka çekildiği öğrenildi. KADEP Genel Başkanı Lütfi Baksi, HDP ile temsiliyet ve açıklanan müşterek mutabakat metni itibarıyla anlaşamadıklarını söyledi.

HDP, KÜRT PARTİLERİYLE İTTİFAKI DUYURDU

7 Haziran'da yapılacak umumi seçimlere parti şekilde girme kararı sektör HDP, Kürt parti ve sivil cemiyet kuruluşları ile ittifak çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, muhtelif parti ve sivil cemiyet kuruluşları ile görüşmeler gerçekleştiren HDP, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir matbuat toplantısı ile Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), AZADİ Hareketi ve Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) ile kurduğu ittifakı kamuoyuna duyurdu.

İTTİFAKTA ADI GEÇEN KADEP SON ANDA VAZGEÇTİ

Son esas kadar bu ittifakta ismi geçen KADEP'in ise ittifaktan arka çekildiği ve HDP ile müşterek devinim etmeyeceği öğrenildi.

'YEREL SEÇİMLERDE DE SÖZ VERDİLER, TUTMADILAR'

Konuya ait İHA muhabirine izahatlarda olan KADEP Genel Başkanı Lütfi Baksi, HDP ile anlaşamadıklarını belirterek, 'Mahalli seçimlerde de bize sözler verdiler. Ancak yerine getirmediler. Bu seçimler için de kuşkulandık. Baktık yerel seçimlere yakın tavırları var. Biz de ittifaktan arka çekildik' dedi.

İTİFAKA MUTABAKAT METNİ VE TEMSİLİYET SORUNU ENGEL OLDU

Ortaklığın gelişigüzel bir vaziyet olmadığını ve temsiliyet istediklerini fakat bu konu hakkında net bir yaklaşım göremediklerini ifade eden Baksi, 'Bir temsiliyetin olması lazımdı. Ayrıca ben temsiliyet hakkında kendimi öne sürmedim. Partimizin bir temsiliyetinin olmasını istedik. Ancak bu konu hakkında anlaşamadık. Bunun yanı dizi mutabakat metnin içeriği hakkında anlaşamadık. 12 maddelik mutabakat metnindeki iki madde bizi keyifsiz etti' diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×