İzmir'de tramvay için yer teslimi yapıldı

Şehiriçi trafiğe nefes aldırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tramvay projelerinde sona yaklaşılıyor. Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapım ihalesine yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından...

İzmir'de tramvay için yer teslimi yapıldı
03 Temmuz 2014 Perşembe 11:48

Şehiriçi trafiğe nefes aldırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tramvay projelerinde sona yaklaşılıyor. Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapım ihalesine yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından reddedilmesinin ardından önü açılan iki proje için birinci avantajlı firma olan Gülermak Ağır San. İnş. ve Taah. A.Ş. ile sözleşme imzalanarak yer teslimi yapıldı ve çalışmalara başlandı.

Büyükşehir Belediyesi, geçen şubat ayında metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilecek 12,6 kilometre uzunluğunda 19 duraklı Konak ve 9,7 kilometre uzunluğunda 15 duraklı Karşıyaka tramvay hatlarının yapımıyla bunlarda çalışacak toplam 38 araç ve yedek parçalarının temini için ihaleye çıkmıştı. İlgili komisyon kararının firmalara tebliğ edilmesinin ardından Comsa Sau&Pojazdy Sznynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna konsorsiyumu tarafından son gün yapılan itirazla ihale KİK’e taşınmıştı. İspanya-Polonya ortak konsorsiyumu tarafından yapılan bu itirazın reddedilmesinin ardından ihale prosedürü tamamlanarak, birinci avantajlı firma sözleşmeye davet edildi. Kanuni süre içinde imzalar atıldı ve yer teslimi yapıldı.

Fahrettin Altay Meydanı’ndaki pazaryerinin yanından başlayacak Konak Tramvayı hattının pik saatlerde 3, diğer zaman dilimlerinde 4–5 dakika aralıklarla çalışması planlanıyor. Vergi dairesinin bulunduğu Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ni takiben sahile çıkacak hat, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın konutların bulunduğu tarafından ve yola hiçbir müdahale olmadan, üç gidiş üç geliş olarak karayoluna paralel ilerleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi binası ve Konak Pier’in önündeki yaya köprüsünün altından geçerek Gazi Bulvarı’na kadar yolun kenarından ilerleyecek tramvay hattı, Şehit Fethi Bey Caddesi’ne girecek ve buradan itibaren güzergâhı, karayolu trafiğiyle ortak kullanacak. Cumhuriyet Meydanı’nı takip eden hat, Şehit Nevres Bulvarı ve oradan Şair Eşref Bulvarı’na ilerleyecek, burada gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrılacak. Vahap Özaltay Meydanı’na kadar bu şekilde devam edecek olan hat, Alsancak Garı yakınında tekrar birleşecek. Garı takiben Şehitler Caddesi’ne ilerleyerek, İzmir Metrosu Halkapınar Depo Alanı’nda son bulacak. Bu arada belediye, Şair Eşref Bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması amacıyla projede bir değişikliğe gitmişti.

Alaybey, Karşıyaka ve Mavişehir arasındaki 9, 7 kilometrelik güzergâh üzerinde, 15 durak ve 17 araçlı planlanan Karşıyaka Tramvayı hattı ise gidiş geliş şeklinde çift hat çalışacak. Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek, İZBAN Çiğli Depo Tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek. Proje kapsamında Karşıyaka İskelesi ile çarşıyı birbirine bağlayacak bir üst veya alt geçit planlanıyor. Tramvay hattı İZBAN, vapur ve otobüslere aktarma sağlayacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×