İzmir'de kavurucu sıcakta kömür yardımı

Cumhurbaşkanı seçimine çok kısa bir süre kala havaların kavurucu derecede sıcak olduğu İzmir’de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yüzlerce ton kömür dağıtıyor. İzmir’in 400 bin nüfuslu Karabağlar ilçesinde TIR’lar dolusu ücretsiz...

İzmir'de kavurucu sıcakta kömür yardımı
15 Temmuz 2014 Salı 18:13

Cumhurbaşkanı seçimine çok kısa bir süre kala havaların kavurucu derecede sıcak olduğu İzmir’de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yüzlerce ton kömür dağıtıyor. İzmir’in 400 bin nüfuslu Karabağlar ilçesinde TIR’lar dolusu ücretsiz kömür dağıtılıyor. Dağıtılan kömür, 301 madencinin şehit olduğu Manisa’nın Soma ilçesinden geliyor. Bedava kömürlerin, Karabağlar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Birimi tarafından tespit edilen 8 bin haneye tek tek dağıtılacağı belirtiliyor. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, bakanlığın kavurucu yaz sıcağı altında bedava kömür dağıtmasını TBMM'ye taşıdı. Bakanlığın, cumhurbaşkanı seçimine günler kala Karabağlar ilçesinde kömür dağıtmasına tepki gösteren Yüksel, "Biz bu senaryoyu referandum öncesi gördük. AKP, yoksul vatandaşın oyunu ipotek altına almaya çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi aba altından sopa gösteriyorlar. Hiç umutlanmasınlar, bundan önce olduğu gibi İzmirliler bu oyuna gelmez." dedi. Yüksel, konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.

BEDAVA KÖMÜR SOMA'DAN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kömür dağıtılmasının, cumhurbaşkanı seçimi öncesine gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Bedava kömürler, Manisa'nın Soma ilçesindeki madenlerden çıkarılıyor. Burada TIR ve kamyonlara yüklenen kömürler, Cennetçeşme semtindeki yükleme yerine götürülüyor. Burada boşaltılan kömür çuvalları, kamyonetlere yüklenerek belirlenen adreslere dağıtılıyor. Görevliler, her evin önüne 30'un üzerinde torba bırakıyor. Böylece her haneye yaklaşık 700 kg. kömür düşüyor. Üzerinde "Parayla satılmaz" yazılı kömür torbalarının kavurucu sıcakta dağıtılması da dikkatlerden kaçmadı. Mahalle sakinlerinden bazıları, kış aylarında kömür beklediklerini ancak gelmediğini, kavurucu sıcakta ise ev ev kömür dağıtıldığını dile getirdi. Vatandaşlar, kömür dağıtımının cumhurbaşkanı seçimi öncesine denk getirildiğini düşünürken kaymakamlık yetkilileri ise uygun zamanın şimdi olduğunu ve vatandaşın kışın kullanması gereken kömürü şimdiden dağıtılması gerektiği görüşünde.

'İNSANLARI MUHTAÇ HALE GETİRİP OY ALMAYA ÇALIŞIYORLAR'

AK Parti iktidarları döneminde vatandaşların yoksullaştığını iddia eden CHP Milletvekili Yüksel, kavurucu sıcakta kömür dağıtılması konusuyla ilgili olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Yüksel, “AKP iktidarı döneminde insanlarımız yoksullaştı. Bilerek, isteyerek yoksulluğu kaldırmıyorlar, yönetiyorlar. İnsanlarımızı muhtaç hale getirip seçim öncesi dağıttıkları kömür, makarna gibi şeylerle yurttaşlarımızın oylarını almaya çalışıyorlar. İzmir’de yazın ortasında kömür dağıtılması, bunun en somut örneğidir. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi AKP seçim rüşveti vermektedir ancak bir şeyi hep unutuyorlar. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da İzmirli hemşehrilerimiz bunlara pabuç bırakmayacaktır." şeklinde konuştu.

Alaattin Yüksel, önergesinde şunları sordu: "2003 yılından itibaren toplam kaç ton kömür dağıtılmıştır? Yıllara ve illere göre dağılımı nedir? SYDV'lere teslim edilen toplam kömürün ne kadarı TKİ'den, ne kadarı dışardan ve hangi yöntemle satın alınmıştır? Satın alımlarda kamu zararı oluştuğu gerekçesiyle açılan soruşturma ve dava var mıdır? Kömür alımlarında hangi firmalar tercih edilmiştir? Firma tercihinde hangi kriterler dikkate alınmıştır? Bugüne kadar kaç aileye kömür yardımında bulunulmuştur? Her yıl düzenli olarak kömür yardımında bulunulan aile sayısı nedir? Dağıtılan kömürün cinsi ve kalorisi nedir? SYDV'lere gönderilen kömürlerle ilgili olarak dağıtımı yapılmadan önce analiz yaptırılmakta mıdır? Kömürlerin kalitesi, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun mudur? Bugüne kadar adı geçen yönetmeliğe uygun olmadığı için geri alınan/toplanan kömür miktarı nedir?İzmir Karabağlar'da toplam kaç ton kömür dağıtılmıştır? Her haneye kaç ton kömür verilmiştir? İçinde bulunduğumuz bu yaz aylarında kömür dağıtımına hız verilmesinin, cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir yatırım olduğu iddiaları hakkında ne düşünülmektedir.?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×