İTSO’da dış ticaret kursları başladı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Mavi Salon'da Dış Ticaret Eğitim seminerleri başladı. 80 saat ve hafta içi devam edecek olan Dış Ticaret Semineri'ni veren Muhasebe ve Finans Öğretmeni Melih Öztürk, kursun, dış ticaret anlamında...

İTSO’da dış ticaret kursları başladı
22 Temmuz 2014 Salı 14:33

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Mavi Salon'da Dış Ticaret Eğitim seminerleri başladı. 80 saat ve hafta içi devam edecek olan Dış Ticaret Semineri'ni veren Muhasebe ve Finans Öğretmeni Melih Öztürk, kursun, dış ticaret anlamında önemli faydaları olacağına vurgu yaptı.

Öztürk, açıklamasında, "Dış ticaret konusunda yetkili ve nitelikli bireyler yetiştirmek oldukça önemlidir.Bu nitelik hem kursiyer açısından hem ülkenin kalkınması açısından oldukça önemli olduğu inancındayım.Bu da iyi bir dış ticaret eğitimi almış sahayı iyi bilen nitelikli iş gücüyle mümkün olacaktır." dedi.

Öztürk, Dış Ticaret konusu hakkında kursiyerlere şu bilgileri verdi: "Genel anlamı ile ülke içinde bulunan malların ve ulusal sermayenin ülke sınırları dışına paylaşımı ile açıklanabilir. Dış ticaret ülke içi ve dışı alım-satım işlemleri itibariyle ithalat ve ihracat olmak üzere iki bölüme ayrılır. Ülke içerisinde gerçekleştirilen alım-satım işlemlerine ithalat, ülke dışı alım-satım işlemlerine ise ihracat adı verilmektedir. Ülke ekonomisinin geliştirilmesi açısından ihracat önemlidir. Zira dış ülkelerden alım-satım ülkeye hem farklı para biriminin gelmesini hem de dış ülkeler ile olan ticaretin gelişmesini sağlamaktadır. Bunun için ülkeler açısından ihracatın artırılması ve ithalatın azaltılması ülkenin önemli amaçları arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda ülkeler kendilerine dış ticaret politikaları oluşturmaktadırlar. Bu politikalar ise ülkenin hedefleri doğrultusunda aldıkları önlemleri ve kararları içermektedir." diye konuştu.

Öztürk açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: "Dış ticaret politikasında dış ticaret açığı ve dış ticaret rakamları önemlidir. Çünkü ülkeler genellikle dış ticaret açığının olmaması için politika geliştirirler ve eğer bir ülkede ithalat oranı ihracattan fazla ise o ülkede dış ticaret açığı çıkmaktadır. Bu da ülkeler için gelişme ve kalkınma açısından tehlike arz etmektedir. Bu nedenle günümüzde ülkeler için dış ticaret konusunda yetkili ve nitelikli bireyler yetiştirmek önemli duruma gelmiştir."

Mezunların iş hayatlarına, özel ve kamu işletmelerinin dış ticaret departmanlarında ara eleman, yönetici yardımcısı veya orta kademe yönetici, veya kendi adına dış ticaret alanında işyeri açıp işletebileceği, bankaların ilgili departmanlarında görev yapabilecekleri ifade edildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×