Irak sınırında gerginlik

500 köylü, olası çatışmanın önüne geçmek için sınıra doğru yürüyüşe geçti.

Irak sınırında gerginlik
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:57

ŞIRNAK'ın Uludere İlçesi'nde Irak sınırında yapılan güvenlik yolu çalışmalarında önlem alan güvenlik güçleri ile iş makinelerine sınırın Irak tarafından PKK'lılar tarafından ateş açıldı. Güvenlik güçleri ateşe karşılık verirken, yaklaşık 500 köylü, olası çatışmanın önüne geçmek için sınıra doğru yürüyüşe geçti.

Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölmesi ardından, Ortasu Köyü'nün Irak sınır kesimindeki bölgeye güvenlik yolu yapılmaya başlandı. Geçen Aralık ayında başlanan yol çalışmasına köylüler karşı çıkanken bugün, bölgede güvenlik önlemi alan askerler ve iş makinelerine sınırın Irak tarafındaki PKK'lılar tarafından taciz ateşi açıldı. Atılan bir roketatarın isabet ettiği bir iş makinesi hasar gördü.

PKK'lıları ateş açması üzerine askerler karşılık vererek PKK'lıların bulunduğu bölgeye ateş açtı. Zaman zaman karşılıklı ateş açmalar sürerken, bölgeye helikopterlerle askerler indirildi.

Bu arada 2 yıl kadar önce düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerinin oturduğu Gülyazı ile Ortasu Köyü'nde oturan yaklaşık 400 köylü, askerler ile PKK'lılar arasında olası bir çatışmayı önlemek için sınır kesimine doğru yürüyüşe geçti. Köylülerin yürüyüşü sürerken, askerler bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.


KÖYLÜLER OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Irak sınırında güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında bugün çıkan çatışma ardından bölgeye giden köylüler, sınır kesiminde oturma eylemi başlattı. Köylüler, askerlerin iş makineleriyle birlikte bölgeden çekilmesini isteyerek, güvenlik güçleri çekilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da bölgeye giderek, askerlerle bir süre görüştü. Sarıyıldız, askerlerin bölgeden çekilmesini isteyerek, gerginliğin tırmanmamasını istedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×