Irak Kriz Masası: Olaylar mezhep çatışması eksenli olarak evrildi

Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası’ndan sabahki açıklamanın tekrarı niteliğinde yapılan bilgilendirmede, Irak’ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olaylarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Güvenlik alanında herhangi...

Irak Kriz Masası: Olaylar mezhep çatışması eksenli olarak evrildi
15 Haziran 2014 Pazar 19:13

Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası’ndan sabahki açıklamanın tekrarı niteliğinde yapılan bilgilendirmede, Irak’ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olaylarının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Güvenlik alanında herhangi bir düzelme sağlanamamış olup, olayların mezhep çatışması eksenli olarak evrildiği izlenmektedir. Çatışmalar çok hızlı bir şekilde yayılabilmekte veya komşu alanlara sirayet edebilmektedir.” denildi. Ülkenin tam anlamıyla bir kriz içinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Irak’ın güney kesimlerinde, ağırlıklı olarak Şii nüfusun yaşadığı bölgelerden kuzeye askeri birliklerin kaydırıldığı ve çok sayıda gönüllünün orduya katılmakta olduğu yönünde bilgiler intikal etmektedir." ifadeleri yer aldı.

13 HAZİRAN TARİHLİ GÜVENLİK DUYURUSU HALA GEÇERLİ

Bulunulan aşamada 13 Haziran tarihli güvenlikle ilgili duyurulan unsurların geçerliliğini koruduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi: “Bu çerçevede Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir. THY, Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı ve Erbil Havalimanı’ndan tarifeli uçuşlarını sürdürmektedir. Irak’tan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın Kriz Merkezi’nin yanı sıra Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra Başkonsolosluğumuz ve Erbil Başkonsolosluğumuzdan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY’yle temasta kalması yerinde olacaktır. Irak’ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul’un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir.”

BÜTÜN BAŞVURULAR KRİZ MERKEZİNDE TOPLANIYOR

Bakanlıkta faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumların personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi’nin, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlar hakkında Bakanlığa iletilen tüm soru ve taleplerin eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırdığı belirtilerek, konsolosluk çağrı merkezlerine yapılan başvuruların da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirildiği bilgisi verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×