İpekyolu şehirleri bayrağı Bursa’da dalgalanacak

İpekyolu Belediye Başkanları Forumu, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon, önümüzdeki yıl Bursa’nın ev sahipliğinde yapılacak 10.

İpekyolu şehirleri bayrağı Bursa’da dalgalanacak
28 Şubat 2014 Cuma 17:58

İpekyolu Belediye Başkanları Forumu, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon, önümüzdeki yıl Bursa’nın ev sahipliğinde yapılacak 10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Bursa’ya ilk kez geldiğini ve tarihi birikimine hayran kaldığını belirten Hoon, “8500 yıllık tarihi birikiminiz var. Osmanlı’nın 6 sultanına ev sahipliği yapıyorsunuz. Nasıl oldu da dünya bugüne kadar Bursa’yı tanımadı.” dedi.

    Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan ve uzunluğu 7 bin kilometreyi bulan İpekyolu'na yeni sosyal, kültürel ve ticari işlevler yüklemek amacıyla Güney Kore’nin Yeosu kentinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Dünya 8. İpekyolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu’nda, Bursa önemli bir görev üstlendi. 2015 yılında yapılacak Belediye Başkanları Forumuna ev sahipliği için aday olan ve aralarında Budapeşte (Macaristan), Kotor (Karadağ), Bişkek (Kırgızistan) ve Semerkant (Özbekistan) gibi tarihi kentlerin de bulunduğu şehirler arasında ev sahipliği görevi Bursa’ya verildi. Bursa’da 2015 yılında 30 kadar ülkeden 120 ipek yolu şehrinin belediye başkanları ve yöneticilerine ev sahipliği yapmaya yönelik hazırlıklarını sürdürürken, İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon, eşi ve beraberindeki heyetle forum öncesi ön görüşmelerde bulunmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti.

    Aynı zamanda Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı da olan Dr. Kwaak Young Hoon, Gaziantep’te düzenlenen İpekyolu Üniversiteleri İşbirliği Sözleşmesi ve İpekyolu Otelleri işbirliği sözleşmesi imza törenine katılmak amacıyla Türkiye’ye geldiğini belirterek önümüzdeki yıl Belediye Başkanları Forumu’nun yapılacağı Bursa’yı da görmek istediğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Müzesi, Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi ve İpek Müzesi’ni inceleme fırsatı bulduğunu kaydeden Hoon, “Bursa’ya ilk defa geliyorum. 8500 yıllık tarihi birikiminiz var. Osmanlı’nın 6 Sultanına ev sahipliği yapıyorsunuz. Nasıl oldu da dünya bugüne kadar Bursa’yı tanımadı. Yaptığınız çalışmaları takdirle karşılıyorum. 2015 yılındaki İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu, yeni bilgi kesitlerine sahip olmalı. Özellikle Uzakdoğu'dan gelecek şehirlerin belediye başkanları, Bursa’da yaptığınız örnek çalışmalara hayran kalacaklardır. Bursa’da yapılacak buluşma; hem bu şehrin dünyaya tanıtımı anlamında hem de ipek yolu üzerindeki şehirler arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin kurulması noktasında önemli bir işlev üstlenecektir.” şeklinde konuştu.

    Bursa’nın tarihi İpek ve Baharat yolu üzerine önemli bir nokta olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı’yı kuran ve 130 yıl başkentlik eden Bursa’nın bu kimliğini öne çıkarmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını söyledi. Hayata geçirdikleri tarihi çarşı düzenlemeleri ve restorasyon çalışmalarıyla Türkiye’nin bir çok kentine danışmanlık yapar hale geldiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Hangi kentimizde bir tarihi eser restore edilecekse ya da bir müze kurulacaksa bizim ekiplerimiz danışmanlık yapıyor. Tarihi miras çalışmalarımız kapsamında 2015 yılında ev sahipliği yapacağımız İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nu da bu bağlamda önemsiyoruz.” diye konuştu. CİHAN

İpekyolu şehirleri bayrağı Bursa’da dalgalanacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×