İMO Şube Başkanı Biçer: Çevre, rant aracı olarak görülüyor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana’da bütün sektörlerde yeterli atık su yönetiminin olmadığını, kaçak yapılaşmanın yaygın, çarpık kentleşme ile başa çıkılamayan imar durumu ve altyapı eksiklikleri...

İMO Şube Başkanı Biçer: Çevre, rant aracı olarak görülüyor
04 Haziran 2014 Çarşamba 13:23

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana’da bütün sektörlerde yeterli atık su yönetiminin olmadığını, kaçak yapılaşmanın yaygın, çarpık kentleşme ile başa çıkılamayan imar durumu ve altyapı eksiklikleri bulunduğunu söyledi.

    5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Nazım Biçer, sağlıklı ve nitelikli çevrede yaşamanın en temel insan hakkı olduğunu söyledi. Dünya Çevre Günü’nün belirlenmesinin üzerinden 42 yıl geçmesine rağmen ülke ve dünya ölçeğinde çevre sorunları gerilemek yerine gittikçe arttığını belirten Biçer, insan ve canlı sağlığına zarar veren pek çok felaketin yaşandığını hatırlattı.

    Acil önlem sinyallerine rağmen Türkiye’de çevreyi 'rant' aracı olarak gören anlayışların ürünü olarak son yıllarda hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle çevre tahribatının boyutlarının daha da artırıldığını kaydeden Biçer, şunları söyledi: "Ranta dayalı politikalar ve uygulamaları neticesinde, kent içi yeşil alanlar yapılaşmaya açılarak yok edilmektedir. Kentleşmeyi yüksek binalar, AVM’ler, yollar, köprülerden ibaret gören inşaata dayalı kentleşme anlayışı sonucu ise doğal hava koridorları yüksek ve yoğun yapılaşmalar ile tıkanmakta; TOKİ marifetiyle emlak rantı yaratmanın aracı olarak sürdürülen kentsel dönüşüm uygulamalarıyla kentlerimizde beton yığını sağlıksız kentsel çevreler oluşturulmaktadır. Sulak alanlarımızı kurutan; ormanları, nehir havzalarını, meraları, yaylaları, tarım alanlarını tahrip eden, yapılaşmaya açan daha saymakla tükenmeyecek kadar çok sayıda çevre tahribatıyla doğal varlıklarımız savunmasız bırakılmaktadır."

    İnsan yaşamını hiçe sayan vahşi madencilik faaliyetleri sonucu katliam denilen iş cinayetlerinin ortaya çıktığını vurgulayan Nazım Biçer, "Yaşadığımız bölgede de pek çok çevre problemimiz bulunmaktadır. Bütün sektörlerde yeterli atık su yönetiminin olmaması; enerji altyapısı yetersizlikleri; kaçak yapılaşmanın yaygınlığı ve çarpık kentleşme ile başa çıkamayan imar durumu ve altyapı eksiklikleri söz konusudur. Tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması, tarım dışı kullanımı, vahşi sulamanın geçerli olması söz konusudur. Bölgesel bir çevre koruma anlayışının yerleştirilebilmesi için, arazi kullanımı, kentleşme ve imar disiplinini sağlayacak mevzuatın elden geçirilmesi ve tavizsiz uygulanması gerekmektedir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×