İlker Başbuğ: Darbeyi yapanlar üç grup olabilir

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, darbe girişiminde bulunanların sadece FETÖ'cülerden oluşmadığını savundu

İlker Başbuğ: Darbeyi yapanlar üç grup olabilir
02 Ağustos 2016 Salı 00:02

Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ, darbe girişimi ve sonrasında yapılan reformlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbuğ, darbe girişimin yapanların üç gruptan oluştuğunu tahmin ettiğini söylerken, TSK'yla ilgili reformların ise gereksiz olduğunu ima etti.

CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "15 Temmuz'u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum" dedi. Başbuğ, darbe girişiminin ana omurgasının Gülen Cemaati olduğunu ama toplamda üç grup olduğunu ifade etti.

İlker Başbuğ'un açıklamasından satır başları: 15 Temmuz'u bir askeri darbe olarak değerlendirmiyorum, 15 Temmuz TSK'ya sızan cemaatin silahlı darbesidir. 15 Temmuz bugüne kadar yaşanan darbelerle aynı havuzda değil. 15 Temmuz'u planlayan uygulayan ana iskelet cemaattir. Bu kalkışmaya müdahalede gecikenlerin hepsi cemaatçi olmayabilir.

ÜÇ GRUP VAR

15 Temmuz kalkışmasının arkasında planlayan, yöneten, kurgulayan ana isim Cemaat’tir. İkincisi büyük bir ihtimalle anında yapması gereken hareketi yapmayanlar, gecikenler, tereddüde düşenler… Bunlar cemaatçi mi hayır. Böyle bir grup da var bunların içinde. Üçüncü grup ise cemaatçi olmamasına rağmen buradan istifade etmek isteyen bazı insanlar olabilir.

Başbuğ, TSK’ya sızan FETÖ unsurlarının askeri darbelerdeki gibi kendi başına bu hareketi yapmadığını söyleyerek, “Kendilerine özgü hedef ve amaçları mı var? Dışarıdan bu hareketi yönlendirenlerin hedef ve amaçları var” diye konuştu.

Darbe girişimi TSK kaynaklıymış gibi tedavi edilmeye çalışılıyor. MİT Müsteşarının sivil olmasıyla MİT, TSK'dan tamamen çekildi. TSK, kışla dışındaki askerlerin izleyemiyor, bunu MİT yapmalı. TSK'nın FETÖ'yü izlemek için yeterli istihbarat imkanı yok.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×