Hoşap Kalesi'nin etrafındaki vatandaşlar, evlerini tamir edemiyor

Van'da bulunan tarihi Hoşap Kalesi'nin çevresinde yaşayan vatandaşlar SİT alanı mağduru. Evleri ve işyerleri tapulu arazilerinin üzerinde olmasına rağmen birinci derece SİT alanı içinde bulundukları gerekçesiyle tek bir çivi çakamayan ve...

Hoşap Kalesi'nin etrafındaki vatandaşlar, evlerini tamir edemiyor
09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:48

Van'da bulunan tarihi Hoşap Kalesi'nin çevresinde yaşayan vatandaşlar SİT alanı mağduru. Evleri ve işyerleri tapulu arazilerinin üzerinde olmasına rağmen birinci derece SİT alanı içinde bulundukları gerekçesiyle tek bir çivi çakamayan ve evleri harabeye dönen Güzelsulu vatadaşlar, sorunlarının çözülmesini istiyor.

Van'ın Gürpınar ilçesine 45 kilometre uzaklıktaki Güzelsu Köyü'nde yaşayan 40 aile, evlerinin Hoşap Kalesi SİT alanı içinde kalması nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. Daha önce tapusuz olan yerlerine 2008 yılında tapu verildiğini belirten Ahmet Yılmaz, buna rağmen evlerinde en küçük bir tadilat yapamadıklarını söyledi. Evlerin büyük bir kısmının harabeye döndüğüne dikkat çeken Yılmaz, sorun çözülmezse bütün evlerin yıkılacağını ifade etti.

Hiçbir şey yapamadığımız için evlerimiz çürüdü söyleyen Yılmaz, "Evlerine su bile çekemiyoruz. Gidecek başka yerimiz de yok. Sit alanı içinde kalan evlerde şu anda yaklaşık 300 nüfus yaşıyor. Defalarca ilgili yerlere müracaat ettik. Ancak kimseden ses çıkmadı. Özellikle kışın kar ve yağmur yağdığında korkudan evde duramıyoruz. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için tapulu yerlerimizin kamulaştırılmasını istiyoruz." dedi.

Vatandaşların mağduriyetini bildiklerini belirten Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Haşim Ölmez, sorunun çözümü için koruma amaçlı imar planının büyükşehir belediyesi tarafından çıkarılması gerektiğini söyledi. Ölmez, konuşmasına şöyle devam etti: "Hoşap Kalesi 1979 yılında tescillendi. 2009 yılında da sit alanı yeniden revize edilerek genişletildi. Bundan dolayı bazı yerleşim yerleri sit alanı içinde kaldı. Koruma amaçlı imar planı çıkarıldığında, sit alanı içinde kalan vatandaşlar, yerlerini başka bir hazine arazisiyle takas etme şansına sahip olacak. Ancak şu anda oturdukları evlere hiçbir müdahale yapamayacakları için o evler zamanla yıkılacak."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×