'Hocaefendi'yi yakmayacağız'

2010 KPSS'de kopya çektikleri iddiasıyla tutuklananların "Kendimizi yakacağız, Hocaefendi'yi yakmayacağız" dedikleri ortaya çıktı.

'Hocaefendi'yi yakmayacağız'
27 Mart 2015 Cuma 16:37

KPSS'de usulsüzlük iddialarına yönelik tahkikat kapsamında tutuklananlar arasında, kanıt şekilde el konulan bilgisayardaki İmtihan sorularını silmek ve izleri bulunmamaktadır etmekle suçlanan ve o çağda Bilişim Suçları Büro Amirliğinde başkomiser bulunan Öner Güven de yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiği 62 insanın ifadesi, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimi Mustafa Çorumlu sebebi ile alındı.

Zanlılardan 30'unu adli denetim kararıyla hür bırakan Çorumlu'nun tutuklanmalarına karar verdiği 32 şahıs şöyle:

"Öner Güven, Zeynel Abidin Demir, Yunus Bingöl, Yavuz Erdişli, Yahya Koç, Sinan Metin, Serkan Coştur, Refik Gülak, Mustafa Bayram Coşkun, Mustafa Canseven, Mehmet Şirin Çoban, Mehmet Cemil Üren, Mehmet Baytok, İlhami Gültekin, İbrahim Canseven, İbrahim Bilici, Hüseyin Yılmaz, Hüseyin Gürsoy, Hüseyin Alpay, Hasan Çalışkan, Fikret Aysel, Ersan Yalçınkaya, Doğan Atik, Cumali Demirci, Cihan Torkay, Celil Keskin, Celal Uslu, Ayşen Albayrak, Asım Kartal, Ali Konya, Ahmet Demirci ve Abdulkadir Demir."

"Hocaefendi'yi yakmayacağız"

Emniyet kaynaklarından, usulsüzlüğün yapıldığı 2010'daki KPSS'ye ilişkin İmtihan evraklarının "yer olmadığı" gerekçesiyle imha edildiği, bundan önceki yıllara ilişkin İmtihan evraklarının ise saklandığı öğrenildi.

Ayrıca operasyonun ilk etabının, soruları çaldığı ve dağıttığı ileri sürülenlere yönelik olduğu, soruşturmanın bundan sonra sorulardan çıkar elde etmek ve soruları dağıtmaya devam etmekle suçlananlara yönelik süreceği söylendi.

Emniyette gözaltına tahsil edilen zanlıların, nezarete konulduktan sonra "Kendimizi yakacağız, Hocaefendi'yi yakmayacağız" biçiminde sözler sarf ettikleri iddia edildi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×