Hiç şikayetiniz yoksa bile doktora görünün

Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece önemli.

Hiç şikayetiniz yoksa bile doktora görünün
09 Aralık 2013 Pazartesi 12:23

Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece önemli. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhis ve düzenli tedavi büyük önem taşıyor. Bazen önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabiliyor. Uzmanlar, hiç şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

    Acıbadem Bursa Hastanesi Check-up Bölümü Uzmanı Dr. Hande Çelik Mehmetoğlu, 20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncının 1 kez ölçtürülmesini, 30 yaşına kadar 5 yıl aralıklarla, 30–40 yaş aralığında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl tüm vücudun MR görüntülemesinin her yapılmasını tavsiye ediyor.

    Genetik Check-up yaşam süresinde bir kez yapılmasının önemine dikkat çeken Dr. Mehmetoğlu, genel olarak Check-Up kapsamında bulunan hizmetleri şöyle sıralıyor: ”Tetkikler öncesinde ayrıntılı risk değerlendirmesi yapmak üzere bölümümüze başvuran kişi ile ön görüşme, fizik muayene, kan hücre sayımları, kan yağlarının ölçümü, kan şekeri ölçümü, karaciğer ve böbrek fonksiyonları testleri, tiroit ve hormon tetkikleri, metabolizma göstergelerinin ölçümü, idrar tahlili, gaitada gizli kanama tahlili, akciğer görüntülemesi, karın içi organların tetkiki, göz ve kulak-burun-boğaz tetkikleri, EKG, Eforlu EKG, Ekokardiyografi gibi Kalp tetkikleri ve Kardiyoloji muayenesi, kadınlarda meme muayenesi, meme ultrasonografisi ve mamografi tetkikleri, kadınların kadın hastalıkları bölümü tarafından muayenesi, erkeklerin prostat tetkikleri ve üroloji bölümü tarafından muayenesi." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×