"HDP'de Öcalan rahatsızlığı var"

The Economist dergisi, silahsızlanma çağrısının bazı HDP'liler tarafından "Öcalan elimizi zayıflattı" yorumlarına neden olduğunu yazdı.

08 Mart 2015 Pazar 20:59

28 Şubat'ta Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısını değerlendiren The Economistdergisi, Öcalan'la ülke içinde yıllardır süren sulh görüşmelerinin sonunda meyve verme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Öcalan'ın "Barışa her süre olduğundan daha yakınız" ifadesini hatırlatan TheEconomist, yıllarca karla kaplı Kandil dağlarını bombalayan Türklerin bundan sonra petrol arama bunun şeklinde ayrıcalıklı bir operasyon düşüncesinde olduğunu yazdı.

BAZI HDP'LİLERE GÖRE ÖCALAN ELLERİNİ ZAYIFLATTI

Dergiye göre, Öcalan'ın silah bırakma çağrısının zamanlaması bazı HDP'li yetkilileri rahatsız etmiş durumda. Silah bırakma çağrısının ellerini zayıflattığından şikayet edenHDP'liler, Öcalan'ın, tyükselişmalı güvenlik paketinin rafa kaldırılması şartı ile silah bırakma çağrısı yapması gerektiğini vurguladıklarını yazdı. TBMM'de bir bölümü kabul edilen güvenlik paketine başta HDP olmak üzere, muhalefet partileri karşı çıkıyor. TheEconomist'e göre, güvenlik paketi ile hükümet, Kürtlerin Meclis dışında kalması biçiminde muhtemel sokak gösterilerini bastırması için ellerini güçlendirdiğini yazdı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×