Hayırsever işadamı İzzet Baysal mezarı başında anıldı

İsmi Bolu’yla özleşen merhum hayırsever işadamı İzzet Baysal vefatının 14. yılında mezarı başında anıldı.

Hayırsever işadamı İzzet Baysal mezarı başında anıldı
05 Mart 2014 Çarşamba 20:33

İsmi Bolu’yla özleşen merhum hayırsever işadamı İzzet Baysal vefatının 14. yılında mezarı başında anıldı. 'Akademisyenlerin dilinden İzzet Baysal' belgeselinin gösterimi sırasında seslendirilen merhum İzzet Baysal’ın en sevdiği şarkı olan Münir Nurettin Selçuk’un 'Hatırla Mazi-i Mesudu' şarkısı, kızı Esin Avunduk’un gözyaşlarını tutamamasına neden oldu.

Bolu protokolünün yanı sıra Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği törende, ilkokuldan üniversiteye her yaş grubundan öğrenci, öğretmen ve öğretim görevlileri katıldı. Anıtmezarda yapılan törende ilk konuşmayı AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptı. İzzet Baysal’ın eseri olan AİBÜ’nün Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olduğunun altını çizerek, buradan yetişen gençlerin İzzet Baysal’a layık gençler olarak hayatta yerini aldıklarını belirtti.

Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da İzzet Baysal sayesinde Bolu'nun bugünlere geldiğini söyleyerek, "Merhum İzzet Babamızın kentimize kattıkları ortadadır. Bolu'ya bu kadar değer veren ve tüm varlığını bağışlayan İzzet Baysal'ı bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun" diye konuştu.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları da merhum İzzet Baysal'a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Bolu'nun bütün erkanı hayırsever insan için bir araya geliyor. Bize bu birlikteliğin sağlanmasında vesile olan İzzet Baysal'ı şükran ve minnetle anıyorum. Kendisine buradan sesleniyorum. Yerinizde rahat uyuyun. Eserlerinize sahip çıkacağız. Hem bizler hem de yeni nesil sizleri unutmayacak" dedi.

Konuşmaların ardından Müftü Yardımcısı tarafından okunan duanın ardından, anıtmezara çiçekler bırakıldı. Anıtmezarı karanfillerle donatan öğrenci ve vatandaşlar, mezarı başında dualar okudu. Anıtmezardaki programın ardından AİBÜ İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasında tören devam etti. 'Akademisyenlerin dilinden İzzet Baysal' belgeselinin gösterimi sırasında merhum İzzet Baysal’ın en sevdiği şarkı olan Münir Nurettin Selçuk’un 'Hatırla Mazi-i Mesudu' şarkısının seslendirilmesi duygusal anlara neden oldu. İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk bu sırada gözyaşlarını tutamadı. Törende ayrıca makaleleri uluslararası dergilerde yayınlanan 55 öğretim üyesine ödülleri takdim edildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×