Hamiyet Cantürk'ün demokrasi nöbeti sürüyor

FETÖ'nün darbe girişimine tepki için bedensel ve zihinsel engelli oğlu ile Hollanda'dan Bolu'ya gelen Hamiyet Cantürk'ün demokrasi nöbeti sürüyor

Hamiyet Cantürk'ün demokrasi nöbeti sürüyor
26 Temmuz 2016 Salı 00:14

BOLU (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki için bedensel ve zihinsel engelli oğlu ile Hollanda'dan Bolu'ya gelen Hamiyet Cantürk, demokrasi nöbetine devam ediyor.

AA muhabirine, 15 Temmuz'da FETÖ mensuplarının gerçekleştirmek istediği darbe girişimini gördükten sonra bedensel ve zihinsel engelli oğlu Meriç Cantürk ve ailesi ile Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sokaklara çıkın çağrısına uyduğunu söyleyen Cantürk, yaşanan olaylardan dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. Cantürk, "Böyle bir şeyin olmaması gerekirdi. Vatanımıza sahip çıkıyoruz. O yüzden de buradayız. Ölene kadar da buradayız." dedi.

"Cumhurbaşkanımız sokağa çıkın demekte haklı" diyen Cantürk, "Çıkmalıyız. Vatandaş olarak tabii ki sokağa çıkmalıyız. Cumhurbaşkanımızın ve her dediğinin arkasındayız. Devletin arkasında olabilmek için Hollanda’dan geldik biz. Vatanımız için geldik. Her şey vatan için." diye konuştu.

Cantürk, FETÖ üyesi olan ve darbeyi gerçekleştirmek isteyenlerin kesinlikle idam edilmesi gerektiğini savunarak, "Fetullah Gülen getirilip halkın gözünün önünde idam edilsin. Hak ettiği cezayı öyle alsın. Cezasını çekecek. Çekmeli de. Bu kadar halk niçin burada? Niçin, devletin arkasındayız?” ifadesini kullandı.

Hamiyet Cantürk'ün babası Orhan Ulaş ise kendisinin 28 yıl denizlerde gemici olarak çalıştığını belirterek, "Dünyanın en büyük gemileriyle gezdim. İran-Irak savaşında 2 tane gemimiz bombalandı. Ben dünyayı 3 sefer dolaştım böyle bir şey görmedim. Ben de bu memleketin çocuğuyum. Ben de 25 ay askerlik yaptım. Böyle bir şey duymadık. Sonuna kadar her akşam buradayız. Nereye gidin deseler oraya gidip geleceğiz. Bu işin arkasındayız." dedi.

Kızının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Meydanlara çıkın" çağrısına uymak için Hollanda'dan geldiğini anlatan Ulaş, "Devletimizin, milletimizin, Cumhurbaşkanımızın arkasındayız. Ve bu memleket için çalışan askerimizin, Mehmetcik'imizin arkasındayız. Cumhurbaşkanımız çok iyi söyledi. O televizyonda telefonda konuşması Türkiye'yi, genciyle yaşlısıyla hepsini çok etkiledi. Allah bin kere razı olsun. Böyle bir şey duyulmadı da görülmedi de. Yazıklar olsun." şeklinde konuştu.

- Ailece "Demokrasi çadırında" kalıyorlar

Öte yandan, 15 Temmuz akşamı FETÖ mensuplarının gerçekleştirdikleri kalkışmadan korktukları için sokaklara çıktıklarını anlatan 5 çocuk annesi Emine Dağ da kendisinin Kahramanmaraşlı olmasına rağmen 14 yıldır Bolu'da yaşadığını dile getirerek, "15 Temmuz’da o kötü olay gerçekleşecek korkusuyla sokaklara çıktık. O günden beri buralardayız. Vatanımıza, milletimize destek olabilmek için Cumhurbaşkanımızın verdiği mücadelenin yanında olmak, zalimlere, hainlere fırsat vermemek için buradayız. İnşallah çıktığımız yolda başarılı olacağız." dedi.

Dağ, her gün akşam saat 22.00'de çadır kurduklarını da sözlerine ekleyerek, "O günden bugüne kadar akşam buraya geliyoruz. Sabah 06.00’ya kadar buradayız. Kurduğumuz 'demokrasi çadırı' hep burada, ailece burada kalıyoruz. Cumhurbaşkanımız evlerinize gidin diyene kadar burada kalmaya devam edeceğiz. 5 çocuğum, kardeşim ve ailesi de benimle bu çadırda sabahlıyor." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×