Halil Posbıyık: Belediyeyi hırsızlıkla aldılar

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde 422 oy ile başkanlığı kaybeden Halil Posbıyık, sabah saatlerinde belediye personeli ile vedalaştı.

Halil Posbıyık: Belediyeyi hırsızlıkla aldılar
07 Nisan 2014 Pazartesi 14:03

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde 422 oy ile başkanlığı kaybeden Halil Posbıyık, sabah saatlerinde belediye personeli ile vedalaştı. Veda töreni sonrasında konuşan Halil Posbıyık, "Maalesef hırsızlıkla seçimi elimden aldılar. Bu kadar büyük farklarla bir seçim imkanı mümkünatı yok. Benden alabilmeleri mümkün değil." dedi.

Ereğli Belediye başkanlığını 422 oyla kaybeden, önce İlçe Seçim Kurulu daha sonra da İl Seçim Kurulu tarafından yapılan itirazları reddedilen Halil Posbıyık, belediye personeli ile vedalaştı. Sabah saatlerinde belediyeye gelen Posbıyık, belediye binası çıkışında hem belediye çalışanlarından hem de kendisini dinlemeye gelen vatandaşlardan helallik istedi.
Posbıyık şunları söyledi: "Ereğli’de çalışmalar yaptık. Ereğli’yi her konuda iyi bir noktaya getirmek için ama hiç yalan söylemedik, hiç yanlış yapmamaya çalıştık. Hep dürüst ve düzgün davrandık. Politikalarımızda daima dürüstlük ön plandaydı. Hep sözümüzün eri olduk. Yapabildiklerimizin hepsini yaptık. Her türlü gayreti gösterdik. Özellikle belediyede çalışan personelimizle birlikte inanılmaz bir dayanışma içerisindeydik. Hep birbirimize sevgi ve saygı kuralları içerinde hareket ettik. Az evvel müdürlerimle toplantı yaptım. Aslında müdürlerle toplantı yaptım ama yanımda sanki bütün memurlarım, işçilerim, şeflerim vardı. Taşeron işçiler vardı. Çöpçüler vardı. Onlara hitap ettim. Hepsine selamlarımı sevgilerimi gönderdim ve haklarını bana helal etmeleri için kendilerinden ricada bulundum. Değerli hemşehrilerim ben kendimden eminim kendime güvenim sonsuz. Bu olaylardan sonra Ereğli’nin geleceği hakkında bir takım tereddütlere düştüğüm için kendimi daha da sağlam hissediyorum. Aynen başladığım günden itibaren Ereğli’yi iyi bir noktaya getirmek için yaptığım mücadele neyse hiç kimsenin şüphesi olmasın bundan sonra aynı mücadeleye devam edeceğim. Aslında seçimi kaybetmedim. Eğer seçimi kaybetmiş olsaydım, Eğer karşı taraf seçimi almış olsaydı şimdi burada görkemli bir tören yapıyorduk. Ve rakibime şerefle bu mazbatayı ben kendi ellerimden vermek isterdim. Ama maalesef hırsızlıkla seçimi elimden aldılar. Bu kadar büyük farklarla olan bir seçim imkanı yok mümkünatı yok. Benden alabilmeleri mümkün değil. Ama sandıklarda hırsızlık yaptılar. 200 tane sadıkta hırsızlık var. 200 tane sandıkta 100 oy pusulası vermişler. Örnek veriyorum mesela bu 100 oyun yerine 200 oy kullanılmış. 100 tane oy dışarıdan gelmiş. Mühürsüz pusulalar mühürsüz zarflar. Yani adamı idama götürürler bu iş için. Ama yok, adalete gidiyoruz adalet hakkımızı korumuyor. Türkiye’de hiçbir ilde, hiçbir ilçede bu kadar riyakarlık, bu kadar hırsızlık, bu kadar adaletsizlik Ereğli kadar hiçbir yerde olmamıştır. Ereğli'de göz göre göre hep bir yere gelmişler, her türlü hırsızlığı yapmışlar ve maalesef seçimi 420 oyla elimizden aldılar. Sadece geçersizler listesinin 2600 tane geçersiz oyu var. Bunları inceleseler dahi seçimin tekrar benim tarafıma geçmesi lazım. Ama mümkün değil, her türlü olay hazırlanmış. Şöyle söyleyebilirim sizlere, 7 düvele karşı savaş verdim Ereğli’de. Rantiyecilerle, müteahhit gruplarıyla buradan bir şeyler ele geçirmeye çalışan, Erdemir işçisinin haklarını koruduğum için o çakma sendikacı kendi sendikasının seçimlerinde bu kadar çalışmadı gecelerini gündüzlerini verdiler. Şimdi ne oldu, zannettiler ki Halil Posbıyık belediye başkanı olmazsa mücadelesine devam edemez. Ben yine açık ve net olarak söylüyorum, Erdemir işçisine yapılacak şartlar ne olursa olsun haksızlıklarda, işten çıkarmalarda yeni bir yüzde 35 olayında yine Erdemir işçisinin arkasında durmak suretiyle aslanlar gibi mücadeleme devam edeceğim, oy verseler de vermeseler de."

Posbıyık konuşmasının ardından belediyeden ayrılırken, belediye çalışanları ve vatandaşlarla tek tek helalleşti. Halil Posbıyık, daha sonra Avukat Belediye Meclis Üyesi Adil Ateş ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Posbıyık, sandıklarda oynama yapıldığını iddia ederek, örnekler verdi. Posbıyık, "1234 numaralı başkanlık sandığı. Seçim kurulundan gelen 216 tane oy var. 216 tane oy ve zarfı teslim etmişler. Kullanılan oylar sonrasında sandıktan 276 tane oy çıkıyor. Sandıklarda mühürsüz oy. Oy pusulaları mühürsüz. Sandıklarda mühürsüz zarflar var." dedi.

Avukat Adil Ateş ise 1196 numaralı sandıkta 270 seçmenin oy kullandığını, ancak sandık başkanı tarafından 258 oy pusulası verildiğini iddia etti. Posbıyık ve ekibi Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yapacaklarını ifade etti. CİHAN

Halil Posbıyık: Belediyeyi hırsızlıkla aldılar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×