'Hainlere engel olamadık' diyen albay intihar etti

Genelkurmay Başkanlığı'nda bir albayın, 'vatan hainlerine engel olamadık' diyerek intihar ettiği öğrenildi

'Hainlere engel olamadık' diyen albay intihar etti
29 Temmuz 2016 Cuma 11:38

Darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki zaafiyetle ilgili tartışmalar devam ederken, bu tartışmayı kendi içinde yapan bir albayın intihar ettiği öğrenildi.

Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik, TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından, Genelkurmay Hizmet Tabur Komutanı Yarbay Hasan Yücel'in Genelkurmay karargâhında intihar ettiğini öne sürdü. Çelik, "Sürekli, “Yapamadık, darbeci hainlere engel olamadık” türünden üzüntü ve pişmanlık ifadeleri kullanan Hasan Yücel’in derin bir bunalıma girdiği söyleniyor. Ve 20 Temmuz Çarşamba sabah 10.30 civarında, odasında, yanında iki arkadaşının bulunduğu sırada beylik tabancasını kalbine dayayıp tetiği çektiği..." diye yazdı.
Murat Çelik'in "Karargâh'ta intihar" başlığıyla yayımlanan (29 Temmuz 2016) yazısı şöyle:
Genelkurmay Hizmet Tabur Komutanı Yarbay Hasan Yücel...

15 Temmuz gecesini Genelkurmay Karargâhı’nda yaşayan subaylardan biriydi Yarbay Yücel. Hasan Yücel, o kara gecenin 5 gün sonrasında, 20 Temmuz 2016 tarihinde, Karargâh’taki odasında yaşamına son verdi.

İki intihar haber olmuştu
15 Temmuz’un ardından iki intihar haberi geldi.
Birincisi Yarbay İsmail Çakmak...

Verdiği ifadede, durumu öğrendiğinde cuntacıların emirlerini uy mayı reddettiğini, darbecilere karşı çıktığını anlatan ancak buna rağmen tutuklanan Çakmak, koyulduğu Silivri Cezaevi’nde intihar etti.
İkinci intihar haberi de Siirt’ten geldi.

3’üncü Tugay Kurmay Başkanlığı’na vekalet eden Yarbay Levent Önder ile ilgili valilik açıklamasında, “15 Temmuz darbe teşebbüsü ve sonrasında yaşananları hazmedemeyerek ruhsal bir çöküntü içine girmiş, darbeci teröristlerin hain planlarına engel olamaması sebebiyle yaşananları gururuna yedirememiş, kendisi gönüllü olarak savcılığa tanık sıfatıyla ifade vermiş ve yaşadığı buhran neticesinde intihar etmiştir” ifadeleri yer aldı.

Bilinmeyen üçüncü intihar

Yarbay Hasan Yücel’in geçen Çarşamba sabahı, Genelkurmay Karargâhı’nda intihar ettiği haberi ise şu ana kadar duyulmamıştı.

O gece y aşananların bir bölümünü Genelkurmay Görüntü İzleme Merkezi’nden takip eden Yarbay Yücel’in, mesaiye döndüğü Pazartesi (18 Temmuz) günü itibariyle olan bitenin etkisinden bir türlü kurtulamadığı belirtiliyor.

Sürekli, “Yapamadık, darbeci hainlere engel olamadık” türünden üzüntü ve pişmanlık ifadeleri kullanan Hasan Yücel’in derin bir bunalıma girdiği söyleniyor.

Ve 20 Temmuz Çarşamba sabah 10.30 civarında, odasında, yanında iki arkadaşının bulunduğu sırada beylik tabancasını kalbine dayayıp tetiği çektiği...

Başında bulunduğu hizmet taburunun koruma görevi olmamasına yani herhangi bir sorumluluğu bulunmamasına rağmen, yaşananları bir türlü kabullenemeyen Yarbay Hasan Yücel işte böyle, sessiz sedasız veda etti bu dünyaya.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×