Gül: Çevre sorunları, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çevre sorunlarının, havanın, toprağın ve suyun kirlenmesinden küresel ısınmaya; iklim değişikliklerinden çölleşme, kuraklık ve susuzluğa kadar, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşıdığını vurguladı....

Gül: Çevre sorunları, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşıyor
05 Haziran 2014 Perşembe 12:18

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çevre sorunlarının, havanın, toprağın ve suyun kirlenmesinden küresel ısınmaya; iklim değişikliklerinden çölleşme, kuraklık ve susuzluğa kadar, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşıdığını vurguladı.

Dünya Çevre Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, dünyann karşı karşıya olduğu en hayati meselelerin başında çevre sorunlarının geldiğine işaret ederek, “Tükenebilir olduğu gerçeği göz ardı edilerek kaynakların sınırsızca kullanımı, çevre kirliliği konusunda gerekli duyarlılığın gösterilmemesi, doğal dengenin bozulmasına zemin hazırlayan bilinçsiz tüketim alışkanlığı, tüm bunların sonucunda ortaya çıkan çevre sorunlarının küresel niteliği ve büyüklüğü, konunun tüm ülkelerce işbirliği içinde ele alınmasını zorunlu kılmıştır.

Çevre sorunları, havanın, toprağın ve suyun kirlenmesinden küresel ısınmaya; iklim değişikliklerinden çölleşme, kuraklık ve susuzluğa kadar, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşımaktadır. Bu nedenle sorunlar önüne geçilemez bir hal almadan, çevre konusunda hızlı ve sorumlu şekilde harekete geçilmesi, ekoloji ve ekonomi arasındaki uyumu gözeten bir kalkınma anlayışının benimsenmesi, geleceğe yönelik uzun vadeli plan ve programların uygulanmaya başlanması ve toplumun her kesiminin bu konuda eğitilmesi elzemdir.” dedi.

"TOPLUMUMUZ ÇEVRE KONUSUNDA ERKEN YAŞLARDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ"

Çevre sorunlarının sınır aşan boyutunun, gösterilen çabaların ve yürütülen çalışmaların da küresel ölçekte ele alınmasını gerektirdiğine dikkat çeken Gül, şöyle devam etti:

“Sadece bugünü kurtaracak, kendi ülkemize, refahımıza ve mutluluğumuza yönelik çözüm önerileri yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla tüm insanlığın sağlık, refah ve mutluluğunun gözetilmesi, ülkelere düşen en önemli sorumluluktur.

Kyoto Protokolü’ne ve diğer sözleşmelere taraf olan Türkiye, çevre konusunda yürütülen tüm uluslararası girişimlere destek vermektedir. Çevre sorunlarının çözümü, iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınmanın uygulanması konusunda Türkiye üzerine düşen sorumlulukların bilinciyle hareket etmektedir.

Çevre konusunda herkesin alabileceği bireysel ve basit tedbirler sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. Çevreyi kirletmekten kaçınmak, doğal kaynakları tasarruflu kullanmak, Devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerince yürütülen ağaçlandırma kampanyalarına destek olmak bu tedbirlerin başında gelmektedir. Toplumumuzun çevre konusunda erken yaşlardan başlayarak bilinçlendirilmesi, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmanın ilk ve en önemli adımını oluşturacaktır.”

Cumhurbaşkanı Gül, çevre sorunlarını, eğitim, sağlık gibi ülkemizin en öncelikli konularından gördüğünü ve bu alanda yapılan çalışmaları desteklediğini bir kez daha belirterek, “ Toplumumuzda çevre konusundaki duyarlılığın gelişmiş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Tüm insanların barış ve huzur içinde, çevrenin ve doğanın korunduğu bir dünyada yaşaması umuduyla Dünya Çevre Günü'nü kutluyorum." diyerek mesajını sonlandırdı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×