'Grip virüsleri bir yıl içerisinde 15-16 kez değişim gösteriyor'

Amasya Sabuncuoğlu Şerafettin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr.

'Grip virüsleri bir yıl içerisinde 15-16 kez değişim gösteriyor'
11 Ocak 2014 Cumartesi 17:48

Amasya Sabuncuoğlu Şerafettin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Erdoğan, grip virüslerinin bir yıl içerisinde 15-16 kez değişim gösterdiğini söyledi.

Grip virüsünün çok akıllı ve dirençli olduğunu söyleyen Doktor Erdoğan, “Bu virüs yıl içerisinde sürekli dış yapısını değiştirerek insanların sürekli hasta olmasına sebep olmaktadır. İnsan vücudu bir yıl önce ki virüsü tanırken bu yıl ki virüsü tanıyamamaktadır.

Hava şartlarının çok soğuk olması bu durumu olumsuz yönde etkilemektedir. Normalde insanlar evini havalandırmak için pencerelerini açarlar. Bu dönemlerde ise havaların çok soğuk olması sebebiyle vatandaşlar evi havalandırmıyor. Bu yüzden aynı ortamda bulunan insanlar aynı havayı soludukları için daha kolay hasta oluyorlar.” dedi.

“YETERİ MİKTARDA UYKU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENİR”

Doktor Erdoğan şöyle devam etti: “Ecdadımız mikroplardan korunma işini çok iyi biliyordu. Eskiden saraylarda kapı kolları ve tokmakları gümüşten yapılmıştır. Çatal kaşık ve bıçakların da gümüş olmasının sebebi budur. Çünkü gümüşte mikrop üremez. Bizler günümüzde bunu yapamıyoruz. Her taraf ahşap veya plastik olduğu için mikropların yayılması engellenemiyor.
Hayatı çok düzenli yaşamak gerekiyor. Ayrıca insanlar yeteri kadar uyurlarsa ve uykusuz kalmazlarsa bağışıklık sistemleri güçlü olur. Bağışıklık sistemini en sağlam yerinde tutan, insanlara huzur veren şey uykudur. Her insan ihtiyacı kadar uyumalıdır.
Beslenme konusuna insanlar çok dikkat etmelidir. Günden en az 2 litre su içilmelidir. Su içmeden bal ve et yemek yeterli olmaz.
Besleme konusundan ise insanlar mevsimine göre beslenmelidir. Her şeyden azar azar yenmelidir. Çok fazla c vitamini demek aslından yanlıştır. O zamanda hangi meyve ya da sebze varsa onun tüketilmesi gerekmektedir. Aslında hayatımızı düzenli yaşarsak çok fazla bir şey yapmaya gerek yok.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×