Görmez, güç tutkusunu hutbesine taşıdı

Vuslat Platformu'nun, Bolu Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Abant Palace Otel'de düzenlediği 'Kimlik Krizi ve Kültürel Değişim' konulu sempozyum, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in katıldığı kapanış oturumuyla sona erdi. 3 gün süren...

Görmez, güç tutkusunu hutbesine taşıdı
30 Mayıs 2014 Cuma 17:43

Vuslat Platformu'nun, Bolu Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Abant Palace Otel'de düzenlediği 'Kimlik Krizi ve Kültürel Değişim' konulu sempozyum, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in katıldığı kapanış oturumuyla sona erdi. 3 gün süren sempozyumun kapanışında salonu dolduran katılımcılara seslenen Görmez, konuşmasının ardından katılımcılara cuma namazını kıldırdı. Hutbede Kur'an-ı Kerim'in güç tutkusu, kimsenin kendisini görmediği düşüncesi ve tüketim tutkuları ile ilgili kısımları içeren Beled Suresi'ni okuyan Görmez, bu üç kötülüğün insanlığın en büyük felaketi olduğunu söyledi.

Mehmet Görmez, “Cumanız mübarek olsun. Okuduğum ayetlerde Rabbimiz, kasem ile insanoğlunun sıkıntılı bir hayatın içinde olduğunu söyler, arkasından insanoğlunun en büyük sıkıntılarına sebep olan üç büyük kötülüğü sıralar. Bunlardan birincisi; şevkinde hiç bir kudret tanımayan güç tutkusu. İnsanoğlunun şevkinde bir kudret tanımayan “güç tutkusu” bütün insanların en büyük felaketi olmuştur insanlık tarihi boyunca. Aslında insanoğlunun en büyük sıkıntılarının da sebebidir. İkinci büyük kötülük; yığın yığın servet harcamayı marifet sayan tüketim tutkusudur. Yığın yığın servetleri harcayan tüketim tutkusu en büyük felaketlerden bir diğeridir. Bu da insanlığın felaketi olmuştur tarih boyunca. Üçüncüsü ise hiç kimsenin kendisini görmediğini zannederek bir hayat yaşamak. Bu da beraberinde bir sorumsuzluk getirir. İki büyük kötülük insanoğlunun Yaratıcıyı yok sayan sorumsuzluğu ile buluştuğunda, bütün insanlık en büyük tehlikenin içerisine girmiştir.” dedi.

Beled suresinde geçen, “Biz ona iki göz vermedik mi? Bir dil ve iki dudak, Ona iki yolu (doğru ve eğriyi) gösterdik. Fakat o, sarp yokuşu aşamadı. O sarp yokuş nedir bilir misin? Köle azat etmek veya açlık gününde yemek yedirmektir, yakınlığı olan bir yetime veya hiçbir şeyi olmayan yoksula.. Sonra iman edenlerden, birbirlerine sabrı tavsiye edenlerden ve birbirlerine acımayı öğütleyenlerden olmaktır.” Ayet meallerini okuyan Görmez, hutbesini şu sözlerle bitirdi:

“Yüce Rabbimiz bize verdiği nimetleri, göz kulak dudak verdiğini sıraladıktan sonra insanoğlunun “Akabe” denen yokuşu tırmanamadığını belirtir. Aslında önümüzdeki ilk yokuş güç tüketim ve servet tutkusudur. Bu akabeleri aşmanın üç yolunu sıralar. Bunlardan ilki, her türlü boyunduruktan kurtulmak, yokluk ve kıtlık zamanında insanları yedirmek, yanıbaşımızdaki yetimleri ve miskinleri yedirmek olarak belirtir. Resul-i Ekrem (sas) mümini hurma ağacına benzetiyor. Meyvesi geniş ve yaprağı hiçbir zaman dökülmez. Bal arısı gibi helal ve temiz şeyler yer ve güzel şeyler üretir der.” CİHAN

Görmez, güç tutkusunu hutbesine taşıdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×