"Gorinchem’de 50 yıllık Türk İzleri"

'Gorinchem’de 50 yıllık Türk İzleri' adlı projenin kapanış etkinliği, Hollanda’nın Gorinchem şehrinde, açılışı 2012 Türkiye - Hollanda 400.

15 Aralık 2013 Pazar 19:33

'Gorinchem’de 50 yıllık Türk İzleri' adlı projenin kapanış etkinliği, Hollanda’nın Gorinchem şehrinde, açılışı 2012 Türkiye - Hollanda 400. Yıl Kutlamaları çerçevesinde Başkonsolos Togan Oral ve Gorinchem'in en uzun süre görevde kalan ve Türk toplumuyla yakın ilişkiler kuran Belediye Başkanı Piet IJssels tarafından yapıldı.

Gorinchem Belediye Binası'nda gerçekleştirilen etkinlikte, 'De Tiende Penning' (Onuncu Madalya) isimli belgesel filmin gösterimi yapıldı. Filmde, Gorinchem'e 1960'lı yıllarda gelen vatandaşlar başta olmak üzere Türk ve Yunan göçmenlerin hayatları kesitler halinde sunularak, kendileriyle yapılan röportajlara yer verildi.

Etkinliğe, T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Muavin Konsolosları Aslin Savran ile Sabiha Kaçamak’ın da katıldı. Gorinchem Belediyesi Arşiv Müdürü Allow Frings ve Muavin Konsolos Aslin Savran tarafından yapılan konuşmalarda, Türk toplumunun Hollanda'daki yaklaşık 50 yıllık emeklerine ve Hollanda'nın sosyal ve ekonomik hayatına yaptıkları katkılara değinilerek, 'misafir işçilik'ten 'eşit yurttaş'lığa geçildiği vurgulandı. Bugün genç nesillerin başarılarıyla gurur duyulduğu ifade edildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×