"Görevden alınacak okul idarecileri idare mahkemelerine iptal davası açmalı"

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı kanuni düzenleme ile görevden alacağı 4 yılını doldurmuş Okul Müdürleri, Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcılarına idare mahkemelerine...

12 Haziran 2014 Perşembe 13:28

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı kanuni düzenleme ile görevden alacağı 4 yılını doldurmuş Okul Müdürleri, Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcılarına idare mahkemelerine iptal davası açmaları tavsiyesinde bulundu. 6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapan kanununla birlikte 4 yılını doldurmuş Okul Müdürleri, Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıları kanunda 2013-2014 ders yılı bitiminde görevlerinden alınacağını belirten Bahçe, “Görevden alınan idareciler kendilerine tebligat yapıldıktan sonra 60 gün içinde kendilerini görevden alan işlemin ve dayanağı olan kanun maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle İdare Mahkemelerinde iptal davası açmalıdırlar.” dedi.

Anayasa Mahkemesi, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapan kanunun bazı maddelerinin yürürlülüğünün durdurulması istemini reddetti. Diğer hükümleri ise esas inceleme aşamasında karara bağlayacak. Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, AYM’nin karalı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın bir ara karar niteliğinde olduğunu belirten Bahçe, “Esasa ilişkin karar daha sonra verilecektir. Yani bu karar ile dava sonlanmış değildir, aksine esasa ilişkin inceleme yapılarak söz konusu yasa maddelerinin iptal edilip edilmeyeceğine ileri süreçte karar verilecektir.” diye konuştu.

"HÜKÜMLERİN İPTAL EDİLME İHTİMALİ HALEN DEVAM EDİYOR"

Gelinen aşamada 4 yılını doldurmuş Okul Müdürleri, Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıları kanunda 2013-2014 ders yılı bitiminde görevlerinden alınacağını kaydeden Bahçe, “Ancak dün 11 Haziran 2014 tarihinde verilen karar Anayasa Mahkemesinin nihai kararı olmadığından bu hükümlerin iptal edilme ihtimali halen devam etmektedir.” açıklamasını yaptı.

Bu durumda görevden alınan okul yöneticilerinin kanun karşısında ne yapacağı sorununun ortaya çıktığını anlatan Bahçe, “Öncelikle kanun gereği görevden alınanların Anayasa Mahkemesinin ileride İptal Kararı vermesi dışında yapabileceği pek bir şey olmadığını belirtmek gerekir. Ancak Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermesi halinde ise bu kararın geriye yürümediği dikkate alındığında ve daha sonra iptal kararı verilse bile görevinden alınan Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcıları eski görevlerine dönemeyecekleri sorunu çıkacaktır. Bu durumda bizim tavsiyemiz, görevden alınan idareciler kendilerine tebligat yapıldıktan sonra 60 gün içinde kendilerini görevden alan işlemin ve dayanağı olan kanun maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle İdare Mahkemelerinde iptal davası açmalıdırlar. Bu iptal davalarında atama işleminin dayanağı kanun maddesi olduğu için doğrudan olumlu sonuç almak zordur. Buna rağmen bu davalar sürerken Anayasa Mahkemesinin ilgili kanun maddesinin iptaline karar vermesi durumunda söz konusu idare mahkemesi de dayanağı kalmayan işlemin iptaline karar verebilecektir. Böylece idare mahkemesi geriye dönük işlemi iptal ettiği için de görevden alma/atama işleminin geri alınması istenebilecektir. Burada amaç, İdare Mahkemesinde açılacak İptal davası devam ederken Anayasa Mahkemesini muhtemel bir İptal kararından yaralanmayı sağlamaktır. Sonuç olarak yasal süreler kaçırılmadan İdare Mahkemelerinde açılacak iptal davalarının, Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez şeklinde çıkarılacak sorunları telafi edecektir.” Şeklinde konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×